Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 08.12.04 / Powrót

Odpowiadając na jedno z pytań na forum, stwierdził Pan, że "Podatek liniowy byłby faktycznie przywilejem dla osób o wysokich dochodach." Sięgnąłem po Encyklopedię PWN i wyczytałem tam, że przywilej to "Wyłączność lub pierwszeństwo uprawnień ustanowione ustawą, np. przywilej pierwszeństwa w egzekucji na nieruchomościach." Nawet podchodząc do tej definicji bardzo swobodnie, nie wiem jak podciągnąć pod nią podatek liniowy. Jeśli prawo traktuje wszystkich jednakowo, gdzie tu przywilej? Mam nadzieję, że zechce Pan mi to wyjaśnić.

Przywilej to także „szczególne uprawnienie, prawo do korzystania ze szczególnych względów w jakimś zakresie” (Słownik Języka polskiego PWN). Podatek liniowy byłby właśnie takim szczególnym uprawnieniem dla osób o wysokich dochodach. Porównajmy sytuację dwóch osób. Jedna zarabia 1000 zł miesięcznie, druga 10 tys. zł miesięcznie. Jeśli przyjąć, że minimum egzystencji wynosi 600 zł miesięcznie (gospodarstwo dwuosobowe), to przedmiotem opodatkowania dla zarabiającego 1000 złotych jest tak naprawdę 400 zł, będące nadwyżką ponad absolutnie niezbędne potrzeby, a dla zarabiającego 10 tys. zł – 9400 zł. Dzięki skali progresywnej obie te osoby płacą od nadwyżki ponad minimum egzystencji porównywalną stawkę. W przypadku zarabiającego 1000 złotych wynosi ona ok. 35 proc. (podatek ok. 140 zł od 400 zł). W przypadku zarabiającego 10 tys. zł - ok. 33 proc. (ok. 3100 zł od 9400 zł). Gdyby natomiast podatek miał charakter liniowy ludzie zarabiający mniej byliby faktycznie znacznie bardziej obciążeni. Czym innym jest 15 proc. czy 19 proc. od 1000 zł – jest to poważny ubytek w kieszeni, czym innym ten sam odsetek od 10 tys. zł – chociaż kwotowo jest to więcej, ale ubytek jest zdecydowanie mniej bolesny. Zatem progresywne opodatkowanie nie jest przejawem jakiejś szczególnej solidarności bogatych z biednymi, ale faktycznie wyrównuje stopień dolegliwości podatku dla podatnika i dlatego – jak już pisałem - stosowany jest powszechnie w krajach rządzonych przez lewicę i prawicę.

Powrót do "Forum" / Do góry