Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 12.01.05 / Powrót

Jestem 16-latkiem i bardzo interesuje mnie jak to w końcu będzie z tym prawem jazdy dla nieletnich?? Myślę, że taki młody człowiek wcale gorzej nie radziłby sobie na drodze!!

Projekt ustawy o kierujących pojazdami, przygotowany przez Krajową Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, jest nadal w uzgodnieniach międzyresortowych, a więc nie trafił jeszcze do Sejmu i trudno przewidzieć, kiedy trafi. Przewidziane w tym projekcie nowe zasady nie dotyczą warunków, w tym wieku uzyskiwania prawa jazdy. Pod tym względem nic się nie zmieni, trzeba będzie mieć ukończone 18 lat tak, jak to obowiązuję dzisiaj. Na podstawie projektowanych przepisów osoby, które nie ukończyły 18 lat, a ukończyły 16 lat będą natomiast mogły - po odbyciu przeszkolenia w odpowiednim ośrodku - prowadzić samochód w towarzystwie rodziców lub osoby z najbliższej rodziny, która posiada prawo jazdy. Będzie to zatem rodzaj praktycznej nauki jazdy pod okiem osoby dorosłej, która może trwać - według projektu - nie krócej niż rok, nie dłużej niż dwa lata. Zgodnie z projektem nowe zasady mają wejść w życie od 1 stycznia 2006 r.

Powrót do "Forum" / Do góry