Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 21.01.05 / Powrót

Panie przewodniczący, w odpowiedziach na pytania mówił pan o religijności w Polsce i problemie religii państwowej, a czy jest pan katolikiem, albo inaczej czy uznaje pan wartości jakie reprezentuje katolicyzm ??

Jak już o tym pisałem, bardzo szanuję ludzi wierzących, którzy przestrzegają kanonów swojej wiary, pod warunkiem wszakże, że nie próbują tych kanonów narzucić innym. Państwo powinno być neutralne światopoglądowo - religia jest sprawą osobistą - zatem nie mogłem wypowiadać się o problemie "religii państwowej". Uznaję i cenię wartości, jakie reprezentuje katolicyzm. Mają one charakter uniwersalny, ogólnoludzki. Wspólnie z Tadeuszem Mazowieckim opracowaliśmy preambułę do polskiej Konstytucji, godzącą tych, którzy chcieliby, żeby ustawa zasadnicza zakorzeniona była w wartościach religijnych i tych, którzy mają inny światopogląd. Jest tam mowa o obywatelach Rzeczypospolitej, zarówno wierzących w Boga będącego źródłem prawdy, sprawiedliwości, dobra i piękna, jak i nie podzielający tej wiary, a te uniwersalne wartości wywodzący z innych źródeł. Ja wywodzę je z innych, niereligijnych źródeł.

Powrót do "Forum" / Do góry