Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 03.02.05 / Powrót

Już kilkakrotnie natrafiłem na głosy mówiące o rzekomym pokrewieństwie Pana i Jakuba Bermana. Czy mógłby Pan ustosunkować się do tego jednoznacznie i potwierdzić te twierdzenia, lub je zdementować? Poza tym nie do końca zgadzam się z Pana odpowiedzią na pytanie dotyczące stosunku SDPL do kościoła. Napisał Pan, że ludzie wierzący nie powinni narzucać kanonów swojej wiary innym. Otóż demokracja ma to do siebie, że to właśnie rządząca większość narzuca swój światopogląd innym. Nic tego niestety nie zmieni. Równie dobrze liberałowie mogą twierdzić, że socjaldemokraci nie mają prawa narzucać społeczeństwu idei państwa opiekuńczego. No i jeszcze jedna sprawa. Zakaz przerywania ciąży nie jest tylko i wyłącznie elementem prawa kanonicznego. I umieszczenie go bądź nie w prawie świeckim to tylko i wyłącznie kwestia decyzji wyborców. Pozdrawiam i życzę sukcesów.

Wiem, że takie informacje "krążą". Nie prostuję ich, bo to nie ma większego sensu, ale jeśli już Pan pyta, to odpowiadam: nie jestem spokrewniony. Jeśli chodzi o drugą kwestię, ma Pan rację, że demokracja ma to do siebie, iż rządząca większość decyduje. Problem w tym, że tu nie chodzi o politykę gospodarczą czy zagraniczną, ale o wybór moralny. Religia katolicka nie uznaje rozwodów i przerywania ciąży. Gdyby rozwody i przerywanie ciąży były w cywilizowanym świecie uznane powszechnie za przestępstwo, to prawne niedopuszczenie do takich zachowań byłoby zrozumiałe. Tak jednak nie jest. Zarówno rozwody, jak i przerywanie ciąży są wszędzie lub prawie wszędzie w krajach demokratycznych dopuszczalne i legalne. W tej sytuacji ich prawny zakaz oznacza narzucanie własnych, nie - uniwersalnych norm moralnych innym, którzy mają prawo mieć inny pogląd na tę kwestię. Co by Pan powiedział, gdyby większość, kierując się przykazaniem "Nie cudzołóż" wprowadziła karę więzienia za zdradę małżeńską?

Powrót do "Forum" / Do góry