Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 25.03.05 / Powrót

Panie Przewodniczący, wchodząc do Unii Europejskiej zobowiązaliśmy się także do przyjęcia w perspektywie czasu EURO. Czy Pana zdaniem należy wejść do strefy wspólnej waluty jak najszybciej, czy odwlekać tę sprawę jak najdłużej??

Przyjęcie wspólnej europejskiej waluty jest logiczną i prawną konsekwencją wyboru, jakiego dokonaliśmy w maju 2004 r. Poza tym jest naturalnym, kolejnym etapem integracji europejskiej. Ważne jest oczywiście stwierdzenie, czy przyjęcie euro, oprócz tego, że nieuchronne, da korzyści polskiej gospodarce. Jedyną poważną analizę ekonomiczną z jaką do tej pory się zetknąłem przygotował NBP. Z opracowania NBP wynika jednoznacznie, że przyjęcie euro to więcej korzyści niż kosztów. Jak do tej pory nikt nie przedstawił argumentacji odmiennej. Liczę, że LPR może próbować przygotować takie opracowanie, ale podejrzewam, że jego poziom nie będzie odbiegał znacząco od ulotek drukowanych przez tę partię przed referendum unijnym. To raczej nie będzie zachęta do poważnej dyskusji. Sam wierzę, że dalsza integracja w ramach UE ma sens i jest potrzebna. Pytanie o datę przyjęcia w Polsce euro jest tak naprawdę pytaniem o datę spełnienia kryteriów z Maastricht. To może okazać się trudne, ale jest niezbędne. Myślę, że realną datą jest 2010 r., choć warto powalczyć o przyjęcie euro już w 2009 r.

Powrót do "Forum" / Do góry