Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 01.07.05 / Powrót

Panie Marszałku, Komisja Europejska przyjęła wczoraj plan negocjacji członkowskich z Turcją, potwierdzając, że celem jest przyjęcie tego kraju do Unii. Stąd moje pytanie: jakie jest stanowiska Pana i Socjaldemokracji w sprawie przyjęcia Turcji do UE?

Jeśli spełni wszystkie warunki - jestem "za". Otwarcie negocjacji z Turcją jest zgodne z moim rozumieniem UE jako obszaru zgody narodowej, bezpieczeństwa oraz obszaru, w którym prawa człowieka są stawiane na pierwszym miejscu. Turcja ma przed sobą kilkunastoletni okres dostosowawczy, ale sam fakt otwarcia negocjacji oznacza, że będzie coraz bardziej wchodzić w orbitę reguł i zasad, które obowiązują w UE. Zatem może to być krokiem w stronę porozumienia się świata chrześcijańskiego ze światem islamu. Mamy szansę stworzenia zupełnie nowej sytuacji, kiedy państwo muzułmańskie i państwa o korzeniach chrześcijańskich zaczynają ze sobą współpracować, a zasady demokratyczne muszą być w tych krajach jednakowo przestrzegane. Najbardziej istotne jest, aby Turcja szybko doszła do standardów demokracji europejskich - rozwiązała kwestie demokratycznych rządów, wolności wypowiedzi, problem kurdyjski. Kluczową sprawą są kwestie praw człowieka - sprawy gospodarcze schodzą na drugi plan.

Powrót do "Forum" / Do góry