Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 06.07.05 / Powrót

Panie marszałku, jaki jest Pański stosunek do patentów na oprogramowanie? Sprawa dotyczy całej UE, a więc i naszego kraju. Czy jako Prezydent pozwoliłby Pan na kupno w swojej kancelarii, oprogramowania z Microsoftu ( np. edytor tekstu) jeśli program o podobnych parametrach ( np OpenOffice) można mieć za darmo. Taka sytuacja miała miejsce np. w kancelarii premiera Millera. Czy jako prezydent zgłosi Pan inicjatywę ustawodawczą nakazującą używanie w szeroko pojętej administracji, wolnego oprogramowania, (z wyłączeniem zagadnień, w których wolnego oprogramowania nie ma). Jest dla mnie irytujące, że wszelkie dokumenty publikowane w Biuletynach Informacji Publicznej, publikowane są w formacie programów Microsoftu. To samo dotyczy "Płatnika", gdzie który działa tylko pod jednym systemem jednej firmy. Pozdrawiam. Sylwester Brenda

Jestem za stosowaniem wolnego oprogramowania przez administrację, szkoły, przedsiębiorstwa. Oznaczałoby to nie tylko znaczne oszczędności finansowe, ale również podniesienie ogólnego poziomu kultury technicznej, pozwoliłoby bowiem polskim uczniom i studentom, a także firmom szeroko uczestniczyć w ogólnoświatowym procesie rozwoju oprogramowania. Wpłynęłoby też na zmniejszenie piractwa. Wielu uczniów i studentów nie stać na zakup licencji oprogramowania używanego w szkołach, jeśli chcą więc w domu odrabiać lekcje z informatyki ściągają oprogramowanie nielegalnie. Zastosowanie wolnego oprogramowania wyeliminowałoby ten problem. Umożliwiłoby też dokładną kontrolę oprogramowania wykorzystywanego w sektorze publicznym.

Powrót do "Forum" / Do góry