Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 24.08.05 / Powrót

Czy i w jaki sposób zamierza Pan przywrócić w Polsce świecki charakter państwa?

Trzeba pamiętać o tym, że w Polsce obowiązuje Konkordat. Byłem jego przeciwnikiem - głównie dlatego, że utrwala finansowanie kościoła przez budżet państwa - został jednak przyjęty i trzeba respektować jego postanowienia. (Na ewentualną renegocjację musiałby się zgodzić Kościół i trwałoby to z 10 lat). Są jednak sprawy, których konkordat nie reguluje, a które wymagają zmiany. Jestem np. za usunięciem stopnia z religii ze świadectw szkolnych (świadectwa z religii powinny być osobne), za zapewnieniem realnego wyboru między lekcjami religii a etyki zajęcia alternatywne do zajęć z religii oraz za zlikwidowanie przywilejów podatkowych dla fundacji kościelnych. Jestem za wolnością słowa, swobodą badań naukowych i twórczości artystycznej. (Artyści wystawiający swoje prace w galeriach nie mogą być oskarżani o obrażanie uczuć religijnych). Jestem przeciw nasycaniu uroczystości państwowych ceremoniami religijnymi. Jako prezydent byłbym natomiast jak najbardziej odległy od wywoływania "wojny religijnej" na tle krzyży wieszanych w instytucjach publicznych, choć to także mi się nie podoba.

Powrót do "Forum" / Do góry