Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 18.04.06 / Powrót

Panie Marszałku, co trzeba zrobić żeby założyć partię?. Jestem kobietą, z wykształcenia inżynierem i chciałabym coś jeszcze w swoim życiu zrobić. Mam pomysł założenia Polskiej Partii Kobiet (lub Polskiego Forum Kobiet), tak żeby kobiety wreszcie przejęły decydowanie o Polsce. Obecne bezsensowne walki partii rządzących to wielka żenada i wstyd, że tak "prości" ludzie są w rządzie i decydują o naszych życiowych sprawach. Jak słyszę Pana Leppera to zastanawiam się jak to się stało, że taka osoba i inne z tej partii mogły dostać się do rządu. Dlaczego nie przestrzega się konstytucji, w której mówi się, że osoby posiadające wyroki sądowe nie mogą być reprezentowane w parlamencie. Pani Beger, pani Hojarska i inne osoby. Rozmawiam z wieloma kobietami, które chcą działać w takiej partii i uważam, że byłby to taki wielki prysznic dla wielu czołowych partii. Jak może Pan w tej kwestii mi doradzić i wesprzeć informacją lub innym zaangażowaniem to czekam niecierpliwie na odpowiedź.

O tym, jakie formalności muszą być spełnione, mówi ustawa o partiach politycznych z 27 czerwca 1997 r. (Dz. U. 1997 nr 98 poz. 604). Podstawowym warunkiem jest zgłoszenie partii do ewidencji prowadzonej przez Sąd Okręgowy w Warszawie. Wcześniej trzeba opracować jej statut oraz zebrać podpisy co najmniej 1000 obywateli polskich popierających zgłoszenie partii do ewidencji. W sumie założenie partii nie jest takie trudne, „schody” zaczynają się później, musi to być więc krok dokładnie przemyślany. Zastanowić by się zwłaszcza należało, czy cele, które Pani i kobiety, z którymi Pani na ten temat rozmawiała chciałybyście osiągnąć zakładając partię, nie byłyby możliwe do zrealizowania w ramach już istniejących ugrupowań politycznych. Czy mają Panie do zaproponowania społeczeństwu jakiś dojrzały program (decydowanie o Polsce to za malo), a jeśli tak, to czy różni się on w istotny sposób od tego, co oferują inne partie? Czy wreszcie mają Panie jakieś możliwości dotarcia z tym programem do szerszego kręgu obywateli? Jak najbardziej zachęcam do aktywności i angażowania się w sprawy publiczne, ale jeśli nie miała Pani do tej pory doświadczenia w działalności publicznej, politycznej radziłbym zdobyć pierwsze szlify w jakiejś już istniejącej organizacji, najlepiej na szczeblu lokalnym, bo tam jest stosunkowo największe pole do konkretnego działania. Jeśli chodzi o osoby z wyrokami sądowymi, obecna konstytucja niestety nie uniemożliwia im kandydowania do parlamentu i zasiadania w nim. W poprzedniej kadencji Sejmu SDPL zgłosiła projekt takiej poprawki, nie znalazł on jednak wystarczającego poparcia posłów z innych ugrupowań i nie wszedł pod obrady Sejmu.

Powrót do "Forum" / Do góry