Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 30.08.06 / Powrót

Chciałbym się zapytać, czemu Pan w poprzedniej kadencji parlamentu poparł zablokowanie powstania zespołu do spraw Tybetu? Napisała o tym "Gazeta Wyborcza" w informacji o powołaniu takiego zespołu w parlamencie obecnej kadencji. Pozdrawiam, Bartłomiej Fachinetti

Pytanie to wraca do mnie co jakiś czas. Parlamentarne zespoły były i powinny być powoływane do stosunków z określonymi państwami, a Tybet państwem nie jest. Mało tego, duchowy przywódca Tybetu, Dalajlama wielokrotnie wówczas podkreślał i nadal to zresztą podtrzymuje, że nie dąży do odłączenia Tybetu od Chin. Twierdzi, że pozostanie Tybetu w obrębie Chin pomoże zachować unikalnego ducha i kulturę tego kraju. Jest gwarancją jego przetrwania, bo chociaż Tybet jest duży, bogaty w naturalne zasoby, brak mu jednak technologii, aby zrobić z nich użytek. Jako marszałek nie pozostawałem natomiast obojętny na doniesienia o naruszaniu praw człowieka w Tybecie. Poruszałem je w rozmowach z oficjalnymi przedstawicielami Chin. Protestowałem także w liście do Przewodniczącego Parlamentu Chińskiego w związku ze skazaniem na śmierć tybetańskich mnichów.

Powrót do "Forum" / Do góry