Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 15.11.02 / Powrót

Panie Marszałku, dlaczego poseł "X", który został posłem jako członek określonej partii, może sobie później zmienić partię, a więc odcina się automatycznie od tych, którzy Go wybrali, bez ich zgody. Uważam, że w takiej sytuacji powinien tracić mandat. Nie ma przecież jeszcze imiennych bezpośrednich wyborów do Sejmu i wielu, zbyt wielu posłów uzyskuje mandaty dzięki popularności liderów danej partii.

Posłowie z różnych przyczyn zmieniają barwy partyjne lub decydują się na status posła niezależnego. Często powodem jest to, co dzieje się w klubie parlamentarnym lub partii, do której należą, np. jej liderzy stosują niedemokratyczne metody, na co poseł "X" się nie zgadza. Bywa też, że partia, która mieniła się partią środka, zaczyna ewoluować w kierunku radykalizmu, albo - jak ostatnio PiS - dokonuje dość radykalnego zwrotu i z pozycji proeuropejskich przechodzi na antyeuropejskie. W tym wypadku to partia czy też jej liderzy odcinają się od swoich wyborców licząc prawdopodobnie na podobną ewolucję jakiejś części swojego dotychczasowego elektoratu oraz zdobycie nowego, większego. Poseł, jak każdy obywatel, ma prawo do własnych poglądów - zarówno do ich zmiany, jak i - tym bardziej - do ich zachowania. Myślę, że szczególnie to ostatnie trzeba docenić.

Powrót do "Forum" / Do góry