Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 21.01.03 / Powrót

Panie Marszałku, dlaczego na pytanie red. M. Olejnik o spadku zaufania społeczeństwa do Sejmu nie odpowie jej Pan takim samym pytaniem? Uważam, że społeczeństwo dokonało wyboru tego Sejmu, a Pani M. Olejnik jest członkiem tego społeczeństwa, i jakby nie dokonywać tej oceny to społeczeństwo samo sobie wystawia ocenę. Ta ocena jest miarą demokracji. /.../ Wyrazy szacunku i wytrwania z tak wybranym Parlamentem. Ryszard.

Ten Sejm wcale nie jest taki zły, jakby wynikało z jego notowań. Niskie notowania nie są zresztą wyłącznie cechą obecnej kadencji. Poprzedni Sejm kończył kadencję z poparciem 14 proc., a więc jeszcze mniejszym niż w tej chwili. Obecny po roku funkcjonowania miał 30 proc. poparcia, co było najlepszym wynikiem od 1999 r. i oznaczało, że obywatele, mimo różnych zastrzeżeń wobec Wysokiej Izby, zaczęli dostrzegać poprawę jej funkcjonowania. Ale potem mieliśmy incydent z posłem Janowskim i Samoobroną i ocena Sejmu spadła w ciągu miesiąca z 30 proc. do 21 proc. zaufania. Następnie Trybunał wydał wyrok w sprawie ustawy abolicyjnej, który znów obniżył notowania - do 17 proc. Zbiegły się więc dwa negatywne zjawiska - jedno dotyczące zachowania się części posłów w Sejmie, a drugie - wpadki legislacyjnej, a przecież legislacja jest istotą działalności Sejmu. Ubiegły rok był pod tym względem bardzo napięty. Uchwaliliśmy 200 ustaw, z tego 180 rządowych, podczas gdy w pierwszym roku ubiegłej kadencji uchwalono ich tylko 90. Na dodatkowe 80 ustaw złożyły się po połowie tzw. ustawy europejskie oraz ustawy ratujące budżet i gospodarkę. Natłok pracy, przyspieszone tempo, powodowały, że ustawy wychodziły z błędami, mimo że starałem się reagować zdecydowanie na przypadki niedopracowanych projektów. Ten niezwykle trudny rok mamy już jednak za sobą i jestem przekonany, że konsekwentny nadzór nad legislacyjną poprawnością prac nad ustawami oraz stanowcze - tak jak do tej pory - reagowanie na próby anarchizowania prac Wysokiej Izby, pozwolą ponownie poprawić notowania Sejmu. (Dziękuję za życzenia).

Powrót do "Forum" / Do góry