Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 28.02.03 / Powrót

Szanowny Panie Marszałku. Usłyszałem w wiadomościach o planach 0 proc. stawki podatku dochodowego dla najuboższych. Co Pan sądzi o takim rozwiązaniu i czy pociągnie to za sobą ograniczenie kosztów pomocy społecznej ? Myślę, że byłoby to uzasadnione, w końcu dziwne byłoby zwolnienie dużej liczby podatników z płacenia podatku a jednocześnie płacenie wielu rodzajów zasiłków itp. Serdecznie pozdrawiam.

Ostateczne plany rządu w odniesieniu do podatków nie są jeszcze znane. Trudno mi zatem się do nich ustosunkowywać. Z pewnością konieczne jest jednak upraszczanie systemu podatkowego. Temu ma służyć likwidacja wielu ulg i zwolnień, co jest krokiem w dobrym kierunku. Wprowadzenie zerowej stawki podatku dochodowego od osób fizycznych spowodowałoby, że najmniej zarabiający (bo to ich objęłaby ta stawka) otrzymaliby co miesiąc nieco większe wypłaty. Dla wielu z nich nawet kilkanaście, czy kilkadziesiąt dodatkowych złotych to spory zastrzyk finansowy. Jeśli dochody najuboższych wzrosłyby, to równocześnie zmniejszyłyby się potrzeby wspomagania tej grupy poprzez różnego rodzaju zasiłki. Myślę, że w przypadku przynajmniej niektórych form pomocy państwa warto byłoby stosować nie tylko kryterium dochodowe, ale także majątkowe. Dziś w wielu wypadkach wystarczy wykazać się brakiem dochodów. A przecież przedsiębiorca, który nie wykazuje dochodu, natomiast posiada willę i dwa luksusowe samochody wcale nie musi otrzymywać pomocy państwa. Gdyby ustanowić dodatkowe kryterium - majątkowe - jego wniosek o zasiłek zostałby odrzucony. Pomoc państwa powinna być kierowana do tych, którzy tego naprawdę potrzebują. Z planowaną reforma finansów publicznych związana jest jeszcze jedna, nie mniej istotna kwestia. Aby minister finansów mógł być w większym stopniu kreatorem polityki państwa należy zmniejszać udział wydatków sztywnych w wydatkach budżetowych ogółem. Im więcej elastyczności w kształtowaniu budżetu, tym większe możliwości kierowania środków tam, gdzie są niezbędne. Konieczna jest zatem zmiana wielu reguł indeksacyjnych. Myślę, że zmiany powinny iść także w tym kierunku.

Powrót do "Forum" / Do góry