Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 11.03.03 / Powrót

Czym jest dla Pana funkcja Marszałka Sejmu Rzeczpospolitej? Każdy polityk ma swoje własne ambicje, czy sprawowana przez Pana funkcja satysfakcjonuje Pana, czy też może mierzy Pan w wyższe stanowisko... myślę tutaj o prezydenturze!

Funkcja marszałka Sejmu zarówno formalnie (konstytucja), jak i faktycznie (Regulamin Sejmu) daje duże uprawnienia i pole do działania. Zgodnie z Konstytucją RP, marszałek Sejmu przewodniczy obradom Sejmu, strzeże praw Sejmu oraz reprezentuje Sejm na zewnątrz. W sytuacji, gdy prezydent nie może przejściowo sprawować urzędu, właśnie marszałek Sejmu przejmuje jego obowiązki, a zatem jest drugą osobą w państwie. Zgodnie z Regulaminem Sejmu, marszałek ma decydujący wpływ na tok pracy Sejmu i na bieg inicjatyw ustawodawczych. Trudno zatem, by pełnienie tej funkcji nie satysfakcjonowało polityka i nie zaspokajało jego ambicji. Jeśli o mnie chodzi, każdą funkcję staram się wypełniać najlepiej jak potrafię, na tym się przede wszystkim koncentruję, a satysfakcję czerpię (lub nie) głównie z wyników swojej pracy. W tej kadencji Sejmu nie brakuje trudnych wyzwań i wiele jest jeszcze do zrobienia, przymierzanie się więc do jakichś innych funkcji byłoby nieodpowiedzialne. Jak już kiedyś powiedziałem, SLD powinien się skupić na tym, jak wyciągnąć Polskę z kryzysu, bo jeżeli to mu się nie uda, to żaden kandydat z SLD nie będzie miał szansy. A jak się uda, wtedy tych kandydatów będzie paru. Oświadczam: nie uważam się za kandydata.

Powrót do "Forum" / Do góry