Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 18.04.03 / Powrót

Jestem emerytem i z dużym zainteresowaniem śledzę kampanię propagującą wejście do UE. Niestety, nigdzie nie mogę znaleźć informacji, jak będą przeliczane np. emerytury i renty. Czy według aktualnego kursu euro? Mam 1000 zł emerytury i w tym przypadku moje świadczenie wynosiłoby około 250 euro. Przyznam, że jestem tym faktem mocno zaniepokojony, bo nie jest to na pewno kwota, za którą można by przeżyć w jakimkolwiek kraju Europy. Proszę o odpowiedź na nurtujące mnie wątpliwości. Sznir Herbert

Nie należy mylić dwóch rzeczy - wejścia do Unii Europejskiej i wejścia do strefy euro. W tym pierwszym przypadku Polska zachowuje swoją walutę, swoje płace, ceny i emerytury. Zamiana złotego na euro i odpowiednio cen, płac, emerytur nastąpi wtedy, gdy Polska wejdzie do strefy euro, nie stanie się to jednak wcześniej niż w 2008 r. Wymiana nastąpi wówczas po kursie aktualnie obowiązującym. Dziś, trudno przewidzieć jak on się będzie kształtował. Nawet jednak w tym przypadku, ceny i emerytury będą przeliczane po tym samym kursie, więc wartość nabywcza emerytury się nie zmieni. Nie ma zatem najmniejszych powodów do niepokoju - ani teraz, ani w przyszłości.

Powrót do "Forum" / Do góry