Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Forum / 30.04.03 / Powrót

Czy mógłby Pan Marszałek szczegółowo objaśnić zasady działania kursu walutowego. W książce do Podstaw Ekonomii ( prof . Nasiłowskiego ) napisano, iż wartość danej waluty zależy od jej podaży i popytu na nią. Co to dokładnie znaczy? Czy gdy spekulanci wymieniają swoje euro na złotówki powoduje to samoistnie wzrost wartości złotego i od czego zależy o ile. Czy do rynku walutowego należą wszystkie pieniądze (również te w kantorach)?

Waluta każdego kraju podlega podobnym prawom ekonomicznym jak inne towary. Jej cena kształtuje się bowiem pod wpływem podaży i popytu. Podaż tworzą podmioty chcące sprzedać dany towar, a popyt podmioty chcące dany towar kupić. W pewnym momencie ustalona zostaje między tymi podmiotami cena tego towaru. Każdy dodatkowy popyt i każda dodatkowa podaż wpływa na cenę towaru, jakim jest waluta danego kraju. Dzieje się tak niezależnie od tego, kto zgłosi dodatkowy popyt lub podaż (spekulanci, inwestorzy długoterminowi etc.). Zmiana ceny jest oczywiście zależna od ilości zgłoszonego popytu czy podaży. Waluty obce w kantorach można także zaliczyć do rynku walutowego.
Dodatkowe informacje na temat kształtowania się cen różnych towarów w wyniku oddziaływania sił podaży i popytu znajdzie Pan we wspomnianym już podręczniku prof. Nasiłowskiego. Proponuję także sięgnięcie do innych podręczników ekonomii, gdyby pojawiły się jakieś wątpliwości.

Powrót do "Forum" / Do góry