Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 30.04.03 / Powrót

Panie Marszałku! W kampanii wyborczej, SLD obiecywał, że nie będzie dalszej klerykalizacji życia społecznego, a rząd nic nie robi w tym kierunku, a wprost przeciwnie- z budżetu państwa dotowana jest nie tylko nauka na uczelniach teologicznych, ale wspierane są również budowle sakralne. Nie ma ważniejszej inwestycji, żeby któryś z purpuratów jej nie pokropił przy oddawaniu do użytku. Przykładów można by mnożyć. Czy nie czas na refleksję?

Uważam, że stosunki władzy państwowej z Kościołem powinna charakteryzować zdrowa równowaga. Szkodliwy jest zarówno wojujący klerykalizm, jak i umizgi wobec Kościoła i hierarchów. Potrzebna jest natomiast współpraca struktur państwowych i kościelnych wszędzie tam, gdzie celem jest poprawa bytu obywateli. Socjaldemokracja nie powinna także unikać dyskusji na niektóre drażliwe, ale ważne dla państwa i obywateli tematy, starając się jednak, aby był to dialog wolny od zacietrzewienia. Czy wszystkie te zasady były do tej pory właściwie przestrzegane? Myślę, że nie zawsze.

Powrót do "Forum" / Do góry