Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 08.05.03 / Powrót

Panie Marszałku! Swego czasu widziałem Pana na trybunach stadionu Legii, zapewne choć trochę interesuje się Pan sportem, a o procesie legislacyjnym ma Pan szeroką wiedzę. Jestem kibicem Legii Warszawa. Otóż, w 1993 roku Polski Związek Piłki Nożnej odebrał bezprawnie, nie udowadniając winy kupowania meczów, tytuł Mistrza Polski mojemu klubowi. Czy gdyby kibice złożyli obywatelski projekt ustawy, Sejm byłby władny przywrócić odebrany tytuł Mistrza Polski?

Niestety, nie. Można odwołać się tylko do sądu. Klub miał możliwość odwołania się do organu nadzorującego związek, czyli ówczesnego Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu - nie zrobił tego. Nie odwołał się też do sądu, a zatem uznał decyzję pozbawiającą tytułu za uzasadnioną. Od 1996 r., zgodnie z nową Ustawą o kulturze fizycznej, jest dodatkowa możliwość rozstrzygania sporów w sporcie poprzez zaskarżenie decyzji dyscyplinarnych lub regulaminowych związków sportowych do działającego przy Polskim Komitecie Olimpijskim jako stały sąd polubowny Trybunału Arbitrażowego do Spraw Sportu. Myślę więc, że kibice - piłkarscy i nie tylko -nie powinni obawiać się, że w wyniku jakichś arbitralnych postanowień związku ich drużynie lub konkretnemu zawodnikowi może stać się krzywda.

Powrót do "Forum" / Do góry