Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 22.05.03 / Powrót

Czy po ewentualnym wejściu Polski do UE na budynkach publicznych w Polsce wisieć będą musiały flagi Unii Europejskiej? Czy także na budynkach instytucji samorządowych? Jeżeli nie, to czy w sytuacji, gdyby którykolwiek z organów UE chciał nałożyć taki obowiązek na państwa członkowskie, to czy gotów byłby Pan zadeklarować, że Polska nigdy nie zgodzi się na takie prawo, gdyż godzi to w nasze poczucie dumy narodowej? Czy może mi Pan to tu obiecać ?

Flaga Unii Europejskiej nie będzie musiała wisieć obok flagi polskiej na budynkach publicznych. Zarówno flaga, jak i hymn UE, ma znaczenie symboliczne i służy celom integracji politycznej i gospodarczej Europy. Czy to się kiedyś zmieni i czy Polska się na takie zmiany zgodzi? Niczego w tej materii nie mogę zadeklarować. To chyba oczywiste, tak samo, jak nie mogę zadeklarować ani obiecać, jakie zmiany w polskim prawie przyjmą posłowie - tej i następnych kadencji. Wydaje mi się jednak, że sprawa wywieszania lub nie flagi europejskiej nie jest problemem, który nurtuje dziś polityków, czy też jakiekolwiek organy UE. Nie bardzo też rozumiem, dlaczego korzystanie z symboli europejskich miałoby godzić w nasze poczucie dumy narodowej. Można być dumnym z bycia Polakiem i jednocześnie z bycia Europejczykiem. Jedno nie przeczy drugiemu. Jesteśmy i zawsze byliśmy Europejczykami, tyle że do tej pory Europa była dramatycznie podzielona. Po raz pierwszy od zakończenia II wojny światowej rysuje się szansa spełnienia marzeń nas wszystkich - ostatecznego pożegnania się z pojałtańskim podziałem Europy. O urażonej dumie, czy godności narodowej można by mówić wtedy, gdyby ktoś, jakieś państwo, organizacja, chciały nas na siłę sobie podporządkować. A przecież tak nie jest. Polska wchodzi do Unii dobrowolnie - po wielu latach starań i działań dostosowawczych. Akcesja jest - będzie po, mam nadzieję, udanym referendum - naszym sukcesem. Jako duży kraj, będziemy w Unii jednym z najbardziej wpływowych członków. Będziemy współdecydować o przyszłości Europy.

Powrót do "Forum" / Do góry