Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Forum / 31.05.03 / Powrót

Czy poparł by Pan stworzenie na terenie Polski SPECJALNYCH STREF EKSPORTOWYCH (jak na Tajwanie), w których inwestorzy np. byli by całkowicie zwolnienia z podatków CIT ale tylko wówczas gdy 100 % produkowanych tam wyrobów sprzedawali by za granicą ?

Powoływanie Specjalnych Stref Eksportowych jest sprzeczne z prawem Unijnym. Wystarczająco dużo problemów mieliśmy z zachowaniem istniejących Specjalnych Stref Ekonomicznych. W tej kwestii udało nam się uzyskać znacznie więcej niż pozostałym państwom kandydujących razem z nami.
Problem poruszony przez Pana, zwalniania z podatku CIT ma przynajmniej jedno ograniczenie. A mianowicie nie moglibyśmy po wstąpieniu do Unii zastosować takich przywilejów dla znacznej części naszych eksporterów. Chodzi tutaj o około 70% polskich przedsiębiorstw eksportujących na rynki Unii Europejskiej. Byłoby to sprzeczne z polityką konkurencji i mogłoby skutkować nałożeniem znacznych kar finansowych na budżet państwa. Krótko mówiąc, to by nam się nie opłaciło. Więcej stracilibyśmy na restrykcjach wobec naszego eksportu do Unii, niż zyskali na specjalnych strefach.

Powrót do "Forum" / Do góry