Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Forum / 26.09.03 / Powrót

Szanowny Panie Marszałku, czy dwa lata temu przedstawiając program nikt z jego twórców nie wiedział jaki jest Vat na internet w Unii? Po co mamiono ludzi programem o powszechnej informatyzacji ,skoro wiadomo było, że to tylko mrzonki? Szczególnie ta teza utkwiła w pamięci: "Społeczeństwa, które: nie potrafią wyposażyć swoich obywateli ? od najmłodszych poczynając, a może ich właśnie w pierwszym rzędzie ? w umiejętności posługiwania się i wykorzystania nowoczesnych narzędzi informatycznych, nie wykorzystają w dostatecznym zakresie nowoczesnych technologii dla rozwoju gospodarki i dla organizowania sprawnego i przyjaznego państwa będą skazane na marginalizację w szybko zmieniającym się świecie." Słysząc o "sposobie" w jaki ma nastąpić ta informatyzacja odnoszę wrażenie, że SLD bardzo zależy na marginalizacji naszego kraju.

Oczywiście zdawaliśmy sobie z tego sprawę, że będzie to miało wpływ na ceny połączeń internetowych. Trzeba jednak pamiętać, że dostęp do internetu nie jest jedynym elementem programu informatyzacji kraju. Jego trzy elementy E-dukacja, E-gospodarka i E-administracja polegają nie tylko na dostarczeniu po jak najniższych kosztach połączenia z internetem. Oprócz tego, równie ważne jest doposażenie szkół, urzędów, czy też zwykłych ludzi w sprzęt komputerowy, opracowanie odpowiednich procedur, czy rozwój programów nauczania, po to aby upowszechnić korzystanie ze zdobyczy nowoczesnych technik informacyjnych. Dopiero wiedza, umiejętność jej wykorzystania w połączeniu z dostępem do technologii, a w tym internetu pozwoli nam wykorzystać ten potencjał w pełni.
VAT na połączenia internetowe nie jest największym problemem przy kształtowaniu się kosztów. Znacznie większe znaczenie ma poziom opłat pobieranych przez poszczególnych operatorów, i to te opłaty sprawiają, że według danych OECD jesteśmy w piątce krajów z najdroższym dostępem do internetu. I na tym głównie powinniśmy się skupić. Obecne działania podejmowane przez Ministerstwo Nauki i Informatyzacji wraz z Ministerstwem Infrastruktury zmierzają do zminimalizowania, bądź też całkowitej likwidacji skutków wprowadzenia podwyżek. Do czasu, aż będziemy w Unii Europejskiej będzie musiało to wystarczyć.

Powrót do "Forum" / Do góry