Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 07.04.04 / Powrót

Panie Marszałku w Kanadzie pobierany jest podatek VAT w wysokości 14%, przy czym 7% to podatek państwowy a następne 7% to podatek prowincjonalny. Czy mogę liczyć, że Pan chociaż podejrzewa co by było gdybyśmy taką zasadę wprowadzili w Polsce - chodzi mi szczególnie o rozbicie tego podatku na dwie składowe, bo jednolita stawka 15% jest już sugerowana w Pańskim wykonaniu.

Nie wiem skąd Pan czerpie informacje o tym, jakobym sugerował 15% stawkę VAT. Postanowiłem jedynie zapytać internautów, co sądzą o takim pomyśle, który został w Polsce zgłoszony. Wyniki wskazały, że osoby odwiedzające moją stronę internetową są raczej przeciwne temu pomysłowi. Pana pytanie dotyczyło w zasadzie nie tyle samego podatku VAT, co podziału wpływów podatkowych między budżet i samorządy. Podział wpływów podatkowych między budżet centralny i budżety samorządów stosowany jest także w Polsce. Część dochodów z podatku PIT i CIT trafia do budżetów samorządów. Zatem przekazywanie wpływów podatkowych do jednostek samorządu terytorialnego ma miejsce. Oczywiście różna może być konstrukcja takiego rozwiązania (podatek zostaje od razu w jednostce samorządu, trafia z budżetu centralnego w formie redystrybucji itd.) i dochody mogą pochodzić z różnych podatków.

Powrót do "Forum" / Do góry