Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 16.04.04 / Powrót

Usłyszałem wypowiedzi o Pana dyktatorskich skłonnościach, co mnie bardzo zmartwiło, bo wygląda Pan na człowieka dialogu, dlatego mam pytanie na temat sposobu kierowanie partią, ile demokracji, ile dyscypliny?

Też czasami słyszę takie opinie. Wiem, że w wywiadzie dla "Polityki" premier Leszek Miller zarzucił mi, że jestem apodyktyczny. Również Krzysztof Martens coś mówił na ten temat wieszcząc konflikty w Socjaldemokracji Polskiej na tle przywództwa. Zastanawiałem się nad tym. Na pewno jestem bardzo wymagający. Wymagam dużej dokładności, staranności i jeśli ktoś tego nie realizuje w sposób właściwy, to bywam niemiły. Nie oznacza to jednak, że np. nie słucham, co inni mają do powiedzenia i nie przyjmuję rozsądnych argumentów. Jeśli chodzi o partię, są w naszej grupie liderzy, ale formalnie nie ma jeszcze szefa. 50 założycieli stanowi, zgodnie ze statutem, Krajowy Konwent SDPL. Z jego składu został wyłoniony organ wykonawczy - Krajowa Komisja Koordynacyjna, do której należą: Izabella Sierakowska, Andrzej Celiński, Włodzimierz Nieporęt, Marek Balicki, Maciej Rakowski, Maciej Stryjecki oraz Małgorzata Winiarczyk-Kossakowska. Jolanta Banach jest przewodniczącą Klubu Parlamentarnego. Mamy nadzieję, że za jakiś czas w gronie liderów pojawi się ktoś z młodszego pokolenia. Moim cichym marzeniem jest, żeby tę partię oddać ludziom młodym, a my - założyciele stanowilibyśmy coś w rodzaju Rady Starszych. Byłby to prawdziwy przewrót na polskiej scenie politycznej. O tym, kto będzie na trwale kierował partią, zdecydują wszyscy członkowie. Wybory odbędą się prawdopodobnie jesienią. Wszystkie władze będą pochodziły z powszechnych wyborów w obwodach głosowania, które będą powołane przez powiatowych pełnomocników. Wpisaliśmy do statutu minimalne warunki do tworzenia frakcji programowych, tak aby była w partii różnorodność myśli. Zatem - nawet jeśli w SDPL znajdą się ludzie o dyktatorskich skłonnościach, niespecjalnie będą mogli dać im wyraz. Na dyscyplinę stawiamy w sferze zachowań, a nie myśli i poglądów. Nie będziemy tolerować w naszych szeregach ludzi postępujących niezgodnie z naszymi standardami i kodeksem moralno-etycznym.

Powrót do "Forum" / Do góry