Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 20.07.04 / Powrót

Witam, Panie Przewodniczący, jak Pan i SDPL odnosi się do propozycji PiS-u dotyczącej kary śmierci? Ja, jako sympatyk SDPL, jestem temu przeciwny. A Pan?

Ja również. Przywrócenie kary śmierci oznaczałoby regres, krok wstecz na drodze rozwoju cywilizacyjnego ludzkości. Nie zwiększyłoby też wbrew pozorom poczucia sprawiedliwości i stopnia bezpieczeństwa. Kara śmierci jest nieodwracalna. Zawsze pozostałyby wątpliwości, czy w majestacie prawa nie został skazany niewinny człowiek, czy w przypadku zbrodni z udziałem kilku osób, gdzie trudno wskazać głównego i bezpośredniego sprawcę śmierci, skazany nie padł ofiarą pomówienia przez współsprawców. Jak traktować inspiratora czy inspiratorów zbrodni? Czy wina wielokrotnego mordercy jest większa od jednokrotnego - a jeśli tak, to właściwie dlaczego - czy też jeden i drugi powinien być karany śmiercią? Czy sąd powinien uwzględniać stopień okrucieństwa zbrodni? Jak to właściwie mierzyć? Za dużo pytań, za dużo dylematów. Osoby niebezpieczne dla otoczenia muszą być izolowane, powinna być wobec nich orzekana kara bezwarunkowego dożywocia, ale nie kara śmierci.

Powrót do "Forum" / Do góry