Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 20.07.04 / Powrót

Panie Marszałku, czy to, że Marek Balicki wszedł do rządu oznacza, iż Socjaldemokracja Polska jest w koalicji rządowej? Co więc z wotum na jesieni - przeciwko swojemu trudno głosować. Szanuję senatora Balickiego, dostrzegam jego kwalifikacje, wciąż pamiętam atmosferę w jakiej niewątpliwie słusznie odszedł, ale Waszego postępowania nie potrafię zrozumieć. Jestem sympatykiem SDPL, ale bardzo dziwią mnie działania partii.

Jesteśmy koalicjantem premiera Marka Belki (a nie Sojuszu Lewicy Demokratycznej) od momentu, kiedy daliśmy mu wotum zaufania i podpisaliśmy z nim kontrakt, w którym sprawa uchwalenia nowej ustawy zdrowotnej znalazła się na pierwszym miejscu. To nas do czegoś zobowiązuje. Odstąpiliśmy od zasady niewchodzenia do rządu, choć jednocześnie popierania go, ale - jak już o tym pisałem w innym miejscu na tej stronie - tego wymaga interes kraju. Sprawa dotyczy 38 mln Polaków - wobec tego faktu interesy polityczne koalicji, opozycji czy poszczególnych ugrupowań partyjnych, dbałość o "wyrazistość" (padają pod naszym adresem zarzuty, że SDPL przestała być wyrazista) muszą zejść na dalszy plan. Polityka - przynajmniej w moim rozumieniu - nie może się sprowadzać do różnego rodzaju gier i gierek. Sensem i esencją tej pracy jest - powinno być - rozwiązywanie problemów. Mamy podpisany kontrakt z premierem, a nie z SLD czy UP i tak pozostaje. Co do przyszłego wotum zaufania na jesieni - sprawa jest otwarta. Tu również nic się nie zmieniło. Uchwalenie ustawy zdrowotnej i uporządkowanie sytuacji w służbie zdrowia to tylko jeden z kilkunastu warunków, który postawiliśmy premierowi Markowi Belce. Rozliczymy rząd bardzo skrupulatnie z ich wykonania i będzie to podstawą do udzielenia lub nieudzielenia wotum zaufania w głosowaniu w Sejmie na początku października br. (Patrz Oświadczenie Klubu z 19 lipca br. - www. sdpl.pl lub www.sdpl.org.pl)

Powrót do "Forum" / Do góry