Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 25.08.04 / Powrót

Panie przewodniczący, jestem wielkim sympatykiem SDPL, w wyborach do PE swój głos oddałem na SDPL i myślałem, że dobrze zrobiłem, ale patrząc teraz na sytuację na scenie politycznej mam wrażenie, że źle zrobiłem. Nigdy nie tolerowałem SLD, chciałem żeby powstała jakaś nowa partia lewicowa i taka powstała, ale nie rozumiem, dlaczego SDPL poparła rząd pana premiera Belki. No ale jak już SDPL poparło ten rząd, to mam pytanie, czy SDPL poprze rząd Belki w październiku.

Socjaldemokracja Polska poparła w czerwcu premiera Marka Belkę warunkowo, między innymi dlatego, że wybory w sierpniu uniemożliwiłyby przyjęcie na czas ustawy o ubezpieczeniach zdrowotnych, co by oznaczało w przyszłym roku niewyobrażalny chaos w służbie zdrowia. Nasze poparcie uzależniliśmy od realizacji zgłoszonych przez nas publicznie postulatów dotyczących budowy uczciwego i sprawnego, czyli wolnego od patologii, układów i nepotyzmu państwa, a także związanych z polityką społeczno-gospodarczą. Premier uwzględnił nasze oczekiwania w swoim expose, niektóre już spełnił, nad innymi, z tego co wiemy, trwają prace. Traktujemy zawartą z nim umowę poważnie. Co miesiąc oceniamy rząd publicznie z jej wykonania. Niedawno dokonaliśmy oceny po dwóch miesiącach. Treść naszych postulatów i ich rozliczenie znajdzie Pan na stronie internetowej Socjaldemokracji Polskiej (www. sdpl.pl lub www.sdpl.org.pl). Nie ze wszystkiego jesteśmy zadowoleni. Gdyby ponowne głosowanie nad wotum zaufania było jutro, to byśmy rządu nie poparli. Nie umawialiśmy się jednak na dwa miesiące, lecz na trzy miesiące i kilkanaście dni, zatem na pytanie, jak będziemy głosować w październiku, nie umiem jeszcze odpowiedzieć. Zależy to od tego, co rząd zrobi do tego czasu. Rosnące notowania rządu oznaczają, że decyzja Socjaldemokracji co do udzielenia mu wotum zaufania - a to od nas zależało czy rząd Marka Belki powstanie - była słuszna. Rząd i sam premier Belka pokazali, że potrafią działać niezależnie od różnych wąskich partykularnych oczekiwań ugrupowań, które go wspierają, przede wszystkim SLD i myślę, że to się spodobało.

Powrót do "Forum" / Do góry