Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt




Forum / 21.09.04 / Powrót

Panie Przewodniczący, ostatnio wystąpiliście przeciwko uwolnieniu czynszów w prywatnych kamienicach od 2005 r. Jestem właścicielem prywatnej kamienicy i nie rozumiem dlaczego chcecie rozporządzać moją własnością. Kamienica stanowi moją prywatną własność, moja rodzina zapłaciła za jej budowę i tylko ja powinienem decydować, komu i za ile wynajmuję te mieszkania. /.../

Racje są tu podzielone. Ochronie prawnej podlega zarówno własność, jak i prawa lokatorów. Chodzi zatem o zachowanie odpowiednich proporcji między konstytucyjnie zagwarantowaną ochroną lokatorów, a konstytucyjnymi prawami właścicieli domów i mieszkań. Problemem tym wielokrotnie zajmował się Trybunał Konstytucyjny i przygotowywane przez nas regulacje prawne uwzględniają orzeczenia Trybunału. Ich celem jest ograniczenie dowolności w określaniu wysokości podwyżek opłat za mieszkanie w przypadkach, gdy osiągnęły już one poziom umożliwiający pokrycie wszystkich kosztów utrzymania budynku, a także osiąganie przez właściciela zysku z najmu. Dopuszczamy podwyżki, ale w określonych granicach. Wiele krajów stosuje podobne rozwiązania i są one akceptowane.

Powrót do "Forum" / Do góry