Tradycją stały się już organizowane tu cyklicznie konkursy szkolne i międzyszkolne – niektóre o zasięgu ogólnopolskim oraz koncerty charytatywne. Szkoła bierze też udział w projektach UNICEF-u (czyli ONZ-owskiego Funduszu Pomocy Dzieciom) i współpracuje z Odziałem Bródnowskim Towarzystwa Przyjaciół Warszawy.
Właśnie zbliża się VII Dzielnicowy Konkurs Wiedzy o Targówku dla uczniów klas III i IV oraz V i VI szkół podstawowych pod hasłem „Nie taki Targówek straszny jak go malują”. Dużą popularnością cieszy się ogólnopolski konkurs wokalno-recytatorski poezji Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego (patrona szkoły). W ostatniej, V edycji, pierwsze miejsce zajęli wokaliści. A publiczność zrecenzowała: Widać, że „Gałczyński żyje”.
Od 7 lat odbywają się ogólnopolskie konkursy tematyczne wierszy i piosenek w językach obcych. Zaczęło się od akcji „Wiem, co jem” i języka angielskiego. Potem było o rodzinie, o bezpiecznym spędzaniu wolnego czasu. Dzieci przechodzą w pomysłach same siebie. Zdarzają się nawet krótkie formy teatralne, a do wyboru jest już 6 języków!
W styczniu rozstrzygnięto VI Mazowiecki Konkurs Wiedzy o Prawach Dziecka „Niech się wreszcie każdy dowie…” dla szkół podstawowych, nad którym sprawowałem honorowy patronat. Uważam ten konkurs za szczególnie cenny, taką małą cegiełkę do budowy zdrowego psychicznie, wolnego od agresji społeczeństwa. Dzieci, które znają swoje prawa – do nauki, do wypoczynku, do wypowiadania własnego zdania itd. nie będą w dorosłym życiu uciekać się do przemocy.
Najnowszy to konkurs historyczno-literacki pod hasłem „II wojna światowa i Powstanie Warszawskie w historii mojej rodziny”. Dzieci i młodzież spisują wspomnienia swoich dziadków i innych krewnych, których potem szkoła zaprasza na podsumowanie. Są to bardzo wzruszające spotkania. Dziadkowie są wdzięczni, że ktoś chce ich jeszcze słuchać. Niektórzy opowiadają, że całą noc nie spali z przejęcia. Dzieci dowiadują się ważnych rzeczy o swoich bliskich. Zaczynają patrzeć na nich innymi oczami („myślałam, że moja ciocia jest nudna”). Z tych wspomnień powstają piękne prace, bogato ilustrowane. Szkoła planuje razem z Oddziałem Bródnowskim Towarzystwa Przyjaciół Warszawy opublikować część z nich.
Bardzo owocna jest też współpraca z UNICEF-em. W lutym odbył się VI Szkolny Koncert Charytatywny związany z projektem tej organizacji pn. „Gwiazdka dla Afryki”. Na scenie śpiewali, grali i tańczyli uczniowie, absolwenci, nauczyciele i rodzice. Urządzony został „Kiermasz rozmaitości”, na którym zbierano fundusze dla dzieci w Sierra Leone. Wcześniej uczniowie obejrzeli materiały edukacyjne z UNICEF-u. Były tak poruszające, że wszyscy płakali i pytali, co mogą zrobić. W poprzednich latach były zbiórki dla Filipin, Czadu, Kongo, Haiti.
No i na koniec rzecz najważniejsza: nie byłoby tego wszystkiego, gdyby nie Katarzyna Spoczyńska-Król (wspomagana przez dyrektor Annę Nadolską-Buczyńską i innych nauczycieli), która te wszystkie konkursy wymyśla i organizuje. Taka „Siłaczka” od Żeromskiego. Od dwudziestu lat uczy polskiego i na miarę swoich możliwości stara się „naprawiać świat”. Skromna i wiecznie zaaferowana, uważa, że nie robi nic nadzwyczajnego. Być może, tyle że dzieci i rodzice mają na ten temat zupełnie inne zdanie.
Marek Borowski
Źródło: "Mieszkaniec"
Powrót do "Publikacje" / Do góry