Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 18.10.11, 19:25 / Powrót

Kościół wie, co robi

Marek Borowski stwierdził w radiowych "Sygnałach Dnia", że propozycja przekazywania jednego procentu podatku na rzecz Kościoła lub związku wyznaniowego nie nadaje się do dyskusji. Dodał, że nie rozumie, czemu politycy tak się ucieszyli z tego projektu. – W tym roku Fundusz Kościelny jest zasilany kwotą 89 mln zł. 1 procent podatku PIT to około 600 mln zł, choć oczywiście nie wszyscy podatnicy ten podatek przekażą – tłumaczył. Podkreślił, że te pieniądze nie pochodziłyby z kieszeni podatników. – To jest kwota, którą, zamiast skierować do budżetu, podatnik mógłby przekazać gdzie indziej. Nic go to nie kosztuje.
Z obliczeń Marka Borowskiego wynika, że jeśli 1 procent podatku przekazałoby 70 procent podatników, na konta kościelne wpłynęłoby około 400 mln zł. – Taka zmiana oznacza znaczne zwiększenie zasilania Kościoła z budżetu państwa.
Oceniając wyniki wyborów do Senatu Marek Borowski przyznał, że jednomandatowe okręgi nie spełniły nadziei na bardziej zróżnicowany skład Senatu: Platforma Obywatelska ma w nim 63 mandaty, a Prawo i Sprawiedliwość – 31. Borowski wyraził jednocześnie nadzieję, że jest szansa na zmiany. – Jeśli senatorowie wybrani w jednomandatowych okręgach solidnie przepracują te cztery lata, będą mieli większe szanse niż inni na utrzymanie decyzji wyborców, a to będzie oznaczało, że ich niezależność w stosunku do władz partyjnych się zwiększy – stwierdził.
W opini Borowskiego wybór senatora w jednomandatowym okręgu oznacza, że wyborcy po raz pierwszy od 20 lat mają w Parlamencie swojego przedstawiciela, do którego mogą się zgłaszać ze swoimi problemami.
Polskie Radio I - "Sygnały Dnia" - 17 października 2011 Zobacz wywiad

Powrót do "Wiadomości" / Do góry