Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 19.04.12, 12:43 / Powrót

Tym ludziom warto pomóc! (2)

30 kwietnia - ostateczny termin rozliczenia PIT-ów jest tuż, tuż. W poprzednim numerze „Mieszkańca” zachęcałem Państwa do przekazania 1% swojego podatku nie do budżetu, ale na jedną z działających na praskimi dziećmi i młodzieżą. Organizacje te opiekują się chorymi i niepełnosprawnymi dziećmi, a zdrowym wypełniają czas wolny, chroniąc je przed zejściem na drogę uzależnienia lub przestępstwa. Nie są one na tyle znane i bogate, aby reklamować się w telewizji i gazetach, ale działają w naszym sąsiedztwie i na naszą rzecz, więc tym bardziej zasługują na nasze wsparcie. Dwa tygodnie temu przedstawiłem Państwu dwie takie organizacje: „Otwarte Drzwi” (KRS-0000080010) i „Wspólne Podwórko” (KRS-0000209533), dziś prezentuję pozostałe.
Trzecia organizacja to Stowarzyszenie „Mierz Wysoko” (KRS-0000228527) z ul. Brzeskiej, kierowane przez p. Martę Kaszubską. Kto choć raz zapuścił się na Brzeską, wszedł w jej podwórka, a być może posunął się tak daleko, że zajrzał do klatek schodowych, musiał zadać sobie pytanie o warunki, w jakich mieszkają tam ludzie, a zwłaszcza dzieci. I właśnie tymi dziećmi zajmuje się świetlica na Brzeskiej 20. To dla nich - i co ważne razem z nimi - ich dorośli przyjaciele prowadzą zajęcia artystyczne, edukacyjne i sportowe. Z nimi odrabiają lekcje, tańczą, fotografują i organizują teatr.
Fundacja „Dzieci Niczyje” (KRS-0000204426) opracowała i wdrożyła tzw. Program Praski. Jego celem jest ochrona dzieci przed krzywdzeniem ich przez dorosłych. Prowadzone są zajęcia terapeutyczne i spotkania z rodzicami. Działa telefon zaufania, w razie potrzeby przeprowadzane są interwencje.
Z kolei Grupa Pedagogiki i Animacji Społecznej na Pradze (KRS-0000021174) to tzw. Streetworkers, czyli ludzie, pracujący z dziećmi ulicy i na ulicy. Wchodzą do ciemnych, brudnych i zaniedbanych miejsc, gdzie na co dzień przebywają odrzucone i niechciane dzieciaki. Chodzą z nimi do kina, teatru, wyjeżdżają na wakacje, uczą i wychowują.
Katolicki Ruch Antynarkotyczny „KARAN” (KRS-0000011861) to kolejna praska organizacja. Sama jej nazwa mówio profilu działalności. Wysokokwalifi kowana kadra psychologów i terapeutów walczy z patologiami i uzależnieniem od narkotyków wśród dzieci i młodzieży w 6-ciu świetlicach na terenie Pragi. Uczą także rodziców, jak postępować z uzależnionymi dziećmi.
Jak przekazać 1% swojego podatku? Tych, którzy tego jeszcze nie robili, informuję, że szczegółowa instrukcja znajduje się na 5-ej stronie poprzedniego numeru „Mieszkańca”. Jak tam dotrzeć? Komputer pomoże. Wpisujemy adres: www.mieszkaniec.pl, potem klikamy w zakładkę „archiwum”, potem w „Mieszkańca” nr 7 i przesuwamy się do strony nr 5. A potem wystarczy już tylko nie zapomnieć o praskich społecznikach przy wypełnianiu PIT-u. Powodzenia!
Marek Borowski
Senator warszawsko-PRASKI


Powrót do "Wiadomości" / Do góry