Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 04.11.12, 22:09 / Powrót

Albo cyniczna gra, albo potworny uraz psychiczny

W programie"Fakty po Faktach" w TVN24 Marek Borowski komentował m.in. reakcję Jarosława Kaczyńskiego na artykuł w "Rzeczpospolitej" o wykrytych rzekomo przez polskich prokuratorów wojskowych śladach trotylu na wraku tupolewa, który rozbił się pod Smoleńskiem. Jak stwierdził senator, jedna sprawa to artykuł w „Rzeczpospolitej”, który jest kompromitujący dla autora i gazety, ale różne artykuły już się zdarzały. Są media i są dziennikarze, dla których to, czy coś jest prawdą czy być może prawdą, jest rzeczą zupełnie drugorzędną. Drugie, to postawa polityka, który wiedząc, że prokuratura przygotowuje wyjaśnienia, nie czekając na nic formułuje absurdalne opinie o popełnieniu zbrodni na pasażerach tupolewa i na tym buduje swoją partię i poparcie polityczne. Zdaniem Marka Borowskiego, mamy tu do czynienia albo z cyniczną grą, albo z jakimś potwornym urazem psychicznym u Jarosława Kaczyńskiego, który nie pozwala mu racjonalnie myśleć. Co by to jednak nie było, działalność polityczna prezesa PiS to jest dzisiaj ogromne szkodnictwo i dewastowanie polskiego życia publicznego.
Odnosząc sie do słów premiera Tuska, że nie wie jak sobie ułożyć życie polityczne z Jarosławem Kaczyńskim, Marek Borowski przyznał, że też by nie wiedział, bo do prezesa PiS żaden racjonalny argument nie przemawia. Nie ma więc pola do normalnej dyskusji i współpracy.
Senator podkreślił, że są takie sytuacje, kiedy polityk, jeśli jest politykiem z prawdziwego zdarzenia – wszystko jedno czy prawicowym, czy lewicowym - musi dać wyraz prawdzie. I to jest taka właśnie sytuacja. Na słowa Jarosława Kaczyńskiego o zbrodni trzeba powiedzieć: bzdura, brednia. Gdyby w polityce istniała dyskwalifikacja tak jak w sporcie, to prezes PiS powinien zostać za to zdyskwalifikowany, gdyż pokazał, że jest kompletnie nieobliczalnym politykiem.
Marek Borowski wyjaśnił, że Prokuratura bada wszelkie tropy, również trop zamachu z tego względu, że on funkcjonuje w opinii publicznej. Gdyby go nie badała, to padłby zarzut, że go lekceważy. Natomiast przyczyny i sposób, w jaki doszło do katastrofy pod Smoleńskiem są znane. I wiadomo, że tam nie było żadnego wybuchu.
Na pytanie, czy powinna powstać w tej sprawie międzynarodowa komisja, odpowiedział, że dopóki prokuratura prowadzi postępowanie żadna komisja, w dodatku międzynarodowa, nie może się tym zajmować, bo musiałaby mieć dostęp do tych samych akt, które są w prokuraturze. Natomiast po zakończeniu śledztwa, jeśli nadal zgłaszano by wnioski o powołanie takiej komisji i w końcu byłaby na nią zgoda, zaczęłaby się dyskusja, kto ma do niej wejść, dlaczego właśnie ta osoba, poszczególnym kandydatom zarzucano by stronniczość. Zdaniem Marka Borowskiego, to jest utopia, że wyniki pracy jakiejś międzynarodowej komisji zostałyby uznane przez Jarosława Kaczyńskiego, jeśli byłyby nie po jego myśli.

Powrót do "Wiadomości" / Do góry