Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 17.06.13, 23:21 / Powrót

Nie ateiści zagrażają Kościołowi

- Zgadzam się, że Kościół jest w trudnej sytuacji, tyle tylko że inaczej niż Jarosław Kaczyński widzę tego powody - powiedział Marek Borowski w "Radiu dla Ciebie". Jeśli chodzi o wprowadzenie Boga do konstytucji, to - jak stwierdził senator - sprawa ta została już przesądzona i powracanie do tego jest czystą zagrywką polityczną ze strony prezesa PiS, który odwołuje się tu do najbardziej twardego, fundamentalistycznego elektoratu katolickiego. Zdaniem Marka Borowskiego, na taką zmianę konstytucji nie ma szans i w ogóle jest to postulat sprzed kilkuset lat, a nie współczesny.
Nawiązując do słów Jarosława Kaczyńskiego o tym, że ateiści zagrażają Polsce i Kościołowi, Marek Borowski przypomniał stwierdzenie księdza Tischnera, iż żaden ateista jeszcze nie spowodował, by ktoś przestał wierzyć, natomiast bardzo często zdarzało się to w wyniku działań proboszczów. W ocenie senatora, właśnie tak to dzisiaj wygląda. - Hierarchowie naszego kościoła wypowiadają się w ważnych sprawach społecznych, dotyczących milionów ludzi, w taki sposób, że ich do siebie zrażają.
Zdaniem senatora, do trudnej sytuacji Kościoła przyczynia się również katecheza prowadzona w szkołach. - Kościół bardzo na to nalegał, bardzo tego chciał, ale efekt jest taki, że zamieniła się w przedmiot szkolny, co sprawia, że sporo dzieci, młodzieży po prostu to „odbębnia”, natomiast nie traktuje tego jak jakąś formę uduchowienia.

Powrót do "Wiadomości" / Do góry