Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 13.07.13, 17:38 / Powrót

Marek Borowski w "Sygnałach Dnia"

Marek Borowski był dzisiaj gościem "Sygnałów Dnia" w radiowej Jedynce. Rozmowa dotyczyła uchwały Sejmu w sprawie zbrodni wołyńskiej oraz dziury budżetowej. Jak stwierdził senator, Ukraińcy nie przyjmują do wiadomości, iż zbrodnia wołyńska była ludobójstwem. Tragedia, zbrodnia, ale nie ludobójstwo. Ludobójstwo kojarzy się z Hitlerem, z Holokaustem, z wytępieniem narodu żydowskiego.
Jego zdaniem, uchwała musi być twarda, jasno mówić o zbrodniach, wskazywać winnych, ale powinna być sformułowana tak, żeby na Ukrainie nie została z góry odrzucona.
Marek Borowski przypomniał, że dziesięć lat temu, kiedy pełnił funkcję marszałka Sejmu, udało się wraz z przewodniczącym ukraińskiej Rady Najwyższej stworzyć wspólną uchwałę, którą tego samego dnia przyjęły parlamenty obu krajów. Najważniejsze jest to, byśmy sobie odpowiedzieli na pytanie: po co podejmujemy takie uchwały? Przecież nie po to, żeby polskim obywatelom i potomkom kresowian powiedzieć, jak wtedy było. Naszym celem jest to, aby w samej Ukrainie doszło do rozliczenia z przeszłością - podkreślił. Zwrócił też uwagę, że uchwała Senatu, która została wcześniej przyjęta, jest bogatsza niż sejmowa. Mówi o tym, że kiedy Ukraina była złączona z Polską, to polska polityka wobec Ukraińców miała bardzo często charakter restrykcyjny. W uchwale sejmowej tego zabrakło. Zobacz wywiad

Powrót do "Wiadomości" / Do góry