Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 13.10.14, 18:26 / Powrót

Co Polska powinna zrobić na szczycie UE w sprawie pakietu klimatycznego?

W audycji "Wybory w toku" w radiu TOK FM Marek Borowski stwierdził, że kwestia pakietu klimatycznego budzi w nim mieszane uczucia. Senator przypomniał, że gdy zaczęła się dyskusja na ten temat, mówiono o potrzebie zadbania o środowisko naturalne i postawione zostały pewne cele, które wpisały się w politykę różnych krajów. Potem jednak okazało się, że z "peletonu klimatycznego" odpadają Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, a ostatnio wycofała się Australia. W rezultacie Europa, która jest liderem w tej sprawie, "pędzi do przodu, tylko nikt za nią nie jedzie. Nikt jej nie goni". Zdaniem senatora, ważne więc byłoby doprowadzenie do świadomości Europejczyków, że to tempo można zwolnić, bo ono jest nieskuteczne. - Europa uczestniczy w emisji dwutlenku węgla w kilkunastu procentach i nawet jeśli coś zaoszczędzi, to w skali światowej będzie to bardzo mało - podkreślał.
Jeśli chodzi o Polskę, to zdaniem senatora, ze względu na fakt, że "jest oparta na węglu i będzie oparta na węglu", możemy derogować pewne rzeczy, to znaczy czas dla Polski na osiągnięcie założonych wskaźników może być wydłużony, a środki finansowe, np. na przeróbkę węgla czy na likwidację przemysłów emitujących najwięcej dwutlenku węgla powinny być większe. - My nie odwrócimy tego procesu, to nie jest możliwe, natomiast możemy wywalczyć środki i pozycję, która pozwoli nam w miarę gładko przejść ten etap.
Równocześnie senator podkreślił, że niezależnie od tego jak potoczą się losy pakietu klimatycznego, nie unikniemy procesu zwiększania cen energii ze względu na to, że chcemy zmniejszyć uzależnienie od gazu rosyjskiego. A to oznacza przestawienie się na gaz skroplony, (gaz łupkowy to daleka przyszłość i nie wiadomo, czy w Polsce się to w ogóle uda). W związku z tym z pewnym wzrostem cen energii musimy się liczyć i nie trzeba tworzyć złudnego wrażenia, że nic takiego nie nastąpi. Tylko że nie trzeba tego przyspieszać.
TOK FM - Wybory w toku - 12 października 2014

Powrót do "Wiadomości" / Do góry