Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 02.02.16, 20:33 / Powrót

Trzeba tworzyć taki system, w którym nikt nie ma moralnego kaca

Myślę, że minister Morawiecki jest niepoważny zwracając się do bogatych, żeby nie brali 500 zł na dziecko. Albo się tworzy system, w którym wyraźnie widać komu się należy, a komu nie, albo się nie wygłasza takich apeli - powiedział w Polsat News Marek Borowski. Senator odniósł do wypowiedzi wicepremiera i ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Zaapelował on, aby ci, "których stać i zarabiają więcej" nie brali wsparcia z programu 500+. Powiedział, że sam ma czwórkę dzieci i tych pieniędzy nie zamierza pobierać.
- Rozumiem, że pan Morawiecki, który przez wiele lat zarabiał po 3 mln zł rocznie nie ma z tym problemu, ale ktoś, kto zarabia 6-7 tys. zł, co u nas jest już wysokim dochodem, po takich apelach zastanawia się - czy już jest w tej grupie, która nie powinna brać, czy może jeszcze w tej, która powinna. - Trzeba tworzyć taki system, w którym nikt nie ma moralnego kaca. Brać, nie brać? - podkreślił. - Gdybym ja znalazł się w takiej sytuacji, to bym te 500 zł brał i odkładał na konto moich dzieci, tak żeby miały do dyspozycji określoną kwotę, gdy dorosną.
Senator wyjaśnił, że w tym roku pieniądze na projekt 500+ się znajdą, dzięki wprowadzeniu podatków bankowego i marketowego oraz sprzedaży częstotliwości LTE, z której do budżetu państwa trafi ponad 9 mld zł. To ponad połowa kosztów tegorocznych wypłat z projektu 500+.
- Budżet przyszłoroczny będzie musiał być jednak konstruowany przez cięcia innych wydatków i to nie będzie miłe. Te obietnice, które były składane, były zdecydowanie na wyrost i wprowadzały społeczeństwo w błąd - podkreślił.
Zdaniem senatora, projekt 500+ nie będzie miał wpływu na zwiększenie liczby urodzeń, bo przyczyną niżu demograficznego nie jest to, że ludzie mają za mało pieniędzy.
– Wszelkie badania pokazują, że łączenie pracy z posiadaniem większej liczby dzieci jest w Polsce niezwykle trudne. Gdyby tę kwotę inaczej zagospodarowano: część na rodziny, które znajdują się w trudniejszej sytuacji dochodowej, a mają dzieci, a druga część na bezpłatne przedszkola dostępne do 18-19, na żłobki, świetlice szkolne, budownictwo komunalne, to byłby to program kompleksowy, a tak, to jest w części program rozsądny, a w części propagandowy.
Polsat News - 1 lutego 2016

Powrót do "Wiadomości" / Do góry