Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 21.02.17, 16:31 / Powrót

Nie mogę rozgryźć Macierewicza do końca

Zdaniem Marka Borowskiego, myśl polityczno - twórcza Antoniego Macierewicza, że Rosja to jest postępująca agresja i wmieszanie w to Smoleńska świadczy z jednej strony o pewnej konsekwencji ministra obrony, a z drugiej o aberracji. Senator wyjaśniał w Radiu TOK FM, że agresja była tylko na Ukrainę, która jest dla Rosji niezwykle ważna. - Jeśli chodzi o Gruzję, to nieszczęsny Szakaszwili rozpoczął tę walkę od bombardowania stolicy Osetii, terytorium neutralnego, na którym stacjonowały wojska rosyjskie, ponieważ nagle uznał, nb. wbrew ostrzeżeniom ze strony NATO, że można by z zaskoczenia ten teren zająć. Rosjanie odpowiedzieli ostro i posunęli się za daleko – zajęli Osetię i kawałek Gruzji, potem się z tego wycofali, więc wykorzystali ten pretekst. Tyle tylko, że głupota Szakaszwilego to ułatwiła. Gdyby nie ten atak, to status quo by trwało i nie byłoby tam żadnej agresji - podkreślił.
Komentując słowa i zachowanie Antoniego Macierewicza senator stwierdził, że nie może go rozgryźć do końca, ale nie ulega dla niego wątpliwości, iż jest to cynik. - Jest to człowiek inteligentny. Uważam, że absolutnie nie wierzy w żaden zamach. Rozgrywa cynicznie ten temat. Wcześniej go zaczął po to, żeby wkraść się w łaski Jarosława Kaczyńskiego, dla którego zamach jest niezwykle wygodnym rozwiązaniem, dlatego, że wyprawa do Smoleńska była polityczną odpowiedzią Lecha Kaczyńskiego na spotkanie Tuska z Putinem, myślę, że również za poradą Jarosława Kaczyńskiego. Sądzę, że Jarosław Kaczyński ma pewne wyrzuty sumienia z tym związane i koncepcja zamachu jest dla niego wygodna – nie mógł go przewidzieć. Czasami używał słowa zamach, czasami zbrodnia, a Macierewicz bez żadnych zahamowań mówi, że były wybuchy, bomby albo rakieta, sztuczna mgła itd. i wskazuje winnych. Stał się więc w pewnym sensie dla Jarosława Kaczyńskiego zagłuszaczem sumienia i jest mu w jakiejś mierze niezbędny.
Senator nie sądzi, żeby Antoni Macierewicz chciał specjalnie prowokować. - On po prostu robi to na użytek wewnętrzny nie licząc się z konsekwencjami. Jest dyskusja na temat zwrotu wraku. PiS obiecał, że go ściągnie. Teraz myślą nad skierowaniem sprawy do Trybunału Sprawiedliwości – pomysł dosyć ryzykowny i mający małe szanse, a Rosjanie mówią, że toczy się śledztwo. A dlatego tak długo, już siedem lat, bo co pewien czas z Polski dochodzą nowe koncepcje tej katastrofy i muszą je zbadać. Taka polityka w pewnym sensie uniemożliwia odzyskanie wraku, ale i daje paliwo PiS, że oto Rosja lekceważy, nie chce itd. Ale przypomnę, że to PiS obiecał, że wrak sprowadzi.
Apel do NATO, żeby zajął się Smoleńskiem to według senatora teatr absurdu. - Wrzutki tego rodzaju są zbywane uśmiechami, bo co mają powiedzieć dyplomaci? Ten, z którym rozmawiał Macierewicz, powiedział, że jest to bardzo ciekawe, jest to ważna sprawa, a Macierewicz z tego wnioskuje, że w NATO jest duże zainteresowanie i zajmą się sprawą.

Radio TOK FM - 20 lutego 2017

Powrót do "Wiadomości" / Do góry