Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 12.05.17, 12:27 / Powrót

Prof. Morawski powinien złożyć mandat sędziego TK

Zdaniem Marka Borowskiego, wypowiedź prof. Lecha Morawskiego, sędziego Trybunału Konstytucyjnego, podczas sympozjum naukowego w Oxfordzie, o politykach, sędziach, konstytucji RP była skandaliczna i zdumiewająca. - Brak słów. Spotkali się tam ludzie opiniotwórczy i dowiedzieli się od osoby dla nich bardzo kompetentnej, że Polska jest krajem do cna skorumpowanym. /.../ Myślę, że w kraju, w którym obowiązują jakieś standardy, prof. Morawski, po powrocie albo sam by złożył mandat sędziego, który nielegalnie sprawuje, albo zostałby do tego zmuszony przez Trybunał Konstytucyjny, który dysponuje odpowiednimi instrumentami. Gdy sędzia naruszy ustawę, która mówi o określonym zachowaniu się, jeżeli utraci wiarygodność, to TK może wdrożyć postępowanie dyscyplinarne do pozbawienia mandatu sędziego włącznie. Jeśli prof. Morawski ma dowody, a powiedział, że ma niezaprzeczalne, to zachodzi pytanie, dlaczego je ukrywał a nie przedstawił prokuratorowi. To jest współudział w przestępstwie. I tego się dopuszcza sędzia TK. To są rzeczy niewiarygodne. Prokuratura powinna się tym natychmiast zainteresować z urzędu, niezwłocznie go przesłuchać i podjąć odpowiednie działania. Albo uznać, że to, co on nazwał dowodami jest niewiarygodne, do niczego się nie nadaje, ale to kompromituje go z drugiej strony- mówił senator.
- Zastanawiam się nad łatwością, z jaką różni reprezentanci rządu albo tacy, którym się wydaje, że są takimi reprezentantami, wypowiadają się kompromitując nie tylko rząd, ale i Polskę. Dopiero co pan Berczyński, który zaszkodził temu rządowi bardziej niż bomba termobaryczna, którą wymyślił. Teraz prof. Morawski. Przeczytałem wystąpienie, które sobie napisał (mówił trochę więcej). Jest ono pełne dziwacznych rozważań, z których wynika, że wola narodu jest ponad prawem (jak to już stwierdził Kornel Morawiecki). Na 8 stronach 12 razy pada słowo opozycja, której przypisuje jakieś brudne intencje jednocześnie stwierdzając, że rząd prowadzi bardzo dobrą politykę, na którą wszyscy czekali. Gdyby to był prawnik, profesor uniwersytetu - może mieć takie poglądy. Natomiast od momentu, kiedy staje się sędzią TK, to nie powinno być żadnych wątpliwości, że jest to człowiek bezstronny.
Jak dodał senator, po tej wypowiedzi sędziego Morawskiego składanie skarg na rząd do Trybunału Konstytucyjnego jest bez sensu.
- Prof. Morawski reprezentował w Oxfordzie nie tylko siebie, ale także Trybunał, który zamieścił na stronie internetowej przygotowane przez niego wystąpienie. Mogę zrozumieć, że TK nie chce na podstawie relacji telewizyjnej wypowiadać się definitywnie krytycznie, ale oczekuję, że natychmiast po powrocie sędziego do Polski zostanie on poproszony o wyjaśnienia, odpowiednie postępowanie zostanie wdrożone. Ale coś mi się zdaje, że nic takiego nie nastąpi - podkreślił senator.
TVN24 - Wstajesz i wiesz; 12 maja 2017

Powrót do "Wiadomości" / Do góry