Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 16.07.17, 21:37 / Powrót

Po co jest ta zmiana?

Pojawia się pytanie, jaki jest powód wprowadzania tych wszystkich zmian - mówił w debacie nad ustawą o Krajowej Radzie Sądownictwa Marek Borowski. - Bo tu jest dyskusja co do tego, czy to jest dobre rozwiązanie, takie, jak w innych krajach czy nie itd. Ale po co jest ta zmiana robiona? W jakim celu? Słyszymy od pana ministra Ziobro, od pana prezesa Kaczyńskiego, od pana ministra Warchoła, że sędziowie to jest kasta, która źle pracuje, że to są lenie patentowane, a na dodatek jakieś moralne zgniłki. Jakie prawo państwo macie do tego rodzaju określeń? Czy z faktu, że jest 4 czy 5 przypadków rzeczywiście nagannego postępowania na 10 tysięcy sędziów? Jeżeli macie uwagi do tego, że tego rodzaju przypadki nie są właściwie piętnowane przez samo środowisko sędziowskie, to poszukajmy wspólnie sposobu, żeby tak było. Ale ta całkowita wymiana, którą się w tej chwili robi, to jest taki przypadek jak np. gdy chce się zabić muchę na szybie, tylko się używa do tego młotka.
/.../Jest raport Europejskiej Komisji na rzecz Efektywności Wymiaru Sprawiedliwości, która bada te sprawy w krajach Unii Europejskiej. Nie wszystkie kraje podają dane, ale ponad dwadzieścia - tak. Jeżeli chodzi o sprawy cywilne, gospodarcze, na 100 tysięcy mieszkańców w Polsce jest 13 tysięcy spraw, i to jest najwyższy wynik. Następna jest Austria – 11 tysięcy, a w pozostałych krajach takich spraw jest mniej. Jeżeli chodzi o sprawy karne, to na 100 tysięcy jest ich 1245, tylko Czechy i Węgry mają więcej, a reszta krajów ma mniej. Jeżeli chodzi o czas trwania postępowania w pierwszej instancji, to jest to 195 dni, w 10 krajach trwa to krócej, w 11 krajach – dłużej. Czyli jesteśmy pośrodku. W sprawach karnych 7 ma krócej, 9 – dłużej. W sprawach o wykroczenia tylko 3 są szybsze od nas, a 13 robi to dłużej. Tak więc opowieści o tym, że to jest jakiś kompletnie bezwolny i leniwy aparat są po prostu kłamliwe.
/.../mówicie o tym, że 50% społeczeństwa uważa, że sądy źle działają, że są niedobre itd., a ja chcę powiedzieć, że te procenty, jeśli chodzi o polityków, są znacznie niższe. Tylko dwadzieścia kilka procent obywateli uważa, że posłowie dobrze pełnią swoje funkcje. A wy oddajecie te sprawy w ręce polityków... Zobacz wystapienie

Powrót do "Wiadomości" / Do góry