Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 01.09.17, 12:40 / Powrót

Co nam może zrobić Unia?

To rząd PiS narusza wartości unijne. Faktycznie wyprowadza nas z Unii Europejskiej - powiedział we Wstajesz i wiesz w TVN24 Marek Borowski. Senator zwrócił uwagę, że gdy pojawiają się informacje o ewentualnym zastosowaniu sankcji, rozlegają się głosy, że właściwie to Unia nie może tak naprawdę nic zrobić. Orban nas obroni.
- Europoseł Ryszard Czarnecki cynicznie stwierdza, że przecież Unia nie ma czołgów, nie wjedzie tutaj To jest takie porównywanie Unii ze Związkiem Radzieckim, Brukseli z Moskwą, co jest dosyć obrzydliwe. W związku z tym, że czołgów nie ma, czego my się boimy? Wstaliśmy z kolan, pokazaliśmy, że jesteśmy suwerenni, niezależni i co nam mogą zrobić? Otóż problem nie polega na sankcjach, do których droga długa, ale na tym, że konkretne sprawy, które są ważne dla Polaków, np. sprawa dyrektywy dla pracowników delegowanych, czy dyrektywy transportowej, czyli przewozów, w których Polska jest dominująca, osiągnęliśmy tu bardzo wiele - wszystkie te sprawy zostaną rozstrzygnięte, zmienione w sposób mniej lub bardziej niekorzystny dla Polski - ocenił.
Dodał, że każdy kraj ma własne interesy w UE i próbuje je załatwić. W związku z tym potrzebuje wsparcia innych krajów, jakichś koalicji i pewnego wzajemnego szacunku. Tymczasem rząd PiS-u izoluje Polskę, przy czym nie chodzi o samo słowo izoluje, tylko o to, że nasze interesy przestają być uwzględniane.
- Jeżeli prezydent Francji w sprawie pracowników delegowanych rozmawia ze wszystkimi, tylko nie z nami, to wiadomo, że za chwilę decyzje, które zostaną podjęte, będą w jakiś sposób szkodliwe dla nas. I co wtedy usłyszymy od pana prezesa Kaczyńskiego, czy pana Waszczykowskiego, czy każdego innego polityka PiS-u? To że Unia nas tępi, że stała się jakimś nowym Związkiem Radzieckim, że próbuje nam coś narzucić, że nie liczy się z naszymi interesami. Tymczasem prawda jest inna. To rząd PiS-u narusza wartości unijne i będzie winnym tego rodzaju rozwiązań - podkreślił.
Zdaniem senatora, to jest rodzaj zdrady interesów narodowych. - Gdybym chciał używać języka pisowskiego, gdzie każdy prawie jest zdrajcą, kto ma inny pogląd, to bym powiedział, że jest to rząd zdrady narodowej, bo faktycznie wyprowadza nas z Unii Europejskiej. Nawet jeśli nie formalnie, to faktycznie.
TVN24 - 1 września 2017

Powrót do "Wiadomości" / Do góry