Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 07.01.18, 19:46 / Powrót

Służba zdrowia nie jest dla rządu priorytetem

Zdaniem Marka Borowskiego, propozycja zwiększenia nakładów na służbę zdrowia do 6% PKB do 2025 r. to raczej kpina, bo już teraz można zacząć zwiększać te nakłady korzystając ze stosunkowo dobrej sytuacji budżetu. Rządzący najwyraźniej mają jednak inne priorytety, a zdrowie, czyli to co najważniejsze dla każdego obywatela, traktują po macoszemu.
- Czytamy o wydawaniu setek milionów, jeśli nie miliardów, czy to na IPN, czy to na Obronę Terytorialną. Szykują się potężne kontrakty zbrojeniowe. Polska się zbroi na potęgę, tak jakby wisiała nad nami jakaś groźba. Nie jestem przeciwnikiem modernizacji polskiej armii, ale jestem przeciwnikiem tego, żeby kupować na lewo i prawo najnowocześniejszą broń – a takie są zapowiedzi – w sytuacji, w której nie ma bezpośredniego zagrożenia Polski. Uważam, że przy tak dobrej sytuacji budżetowej priorytetem powinna być nie Obrona Terytorialna, z dwoma miliardami złotych dla chłopców i dziewcząt, którzy biegają po lasach i którzy nie są żadną siłą, tylko służba zdrowia - podkreślał senator w radiu TOK FM.
W jego ocenie, wystarczyłoby kierować pieniądze bardzo precyzyjnie, tam, gdzie pacjenci czekają w długich kolejkach na zabiegi, bo brakuje pieniędzy, żeby chorzy odczuli poprawę. - To choćby operacje stawu biodrowego, zaćmy, pewne operacje kardiologiczne. Tworzą się kolejki nie dlatego, że coś w systemie jest nieuszczelnione, jak twierdzi rzad, tylko dlatego, że nie ma pieniędzy na takie zabiegi. W związku z tym szpitale ich nie wykonują, tylko odkładają na następne lata.
Jak dodał senator, opowieści o konieczności uszczelnienia systemu ochrony zdrowia słyszy od 20 lat albo jeszcze dłużej. - Jest to typowy wykręt, bo nie ma żadnego pomysłu na to uszczelnianie, a cała ta gadanina przypomina to, co PiS mówi o sądach – że są skorumpowane, że jest tam grupa kolei itd. Nie jesteśmy w stanie naprawić tego, co jest ważne, to znaczy procedur, długości postępowań itd. w związku z tym stosujemy inną propagandę, wymieniamy ludzi. W tym przypadku jest tak samo.
Radio TOK FM - Wywiad polityczny - 5 stycznia 2018

Powrót do "Wiadomości" / Do góry