Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 18.03.18, 14:15 / Powrót

Marek Borowski we Wstajesz i wiesz

I prezes Sądu Najwyższego, prof. Małgorzata Gersdorf nie powinna w ogóle zwoływać pierwszego posiedzenia Krajowej Rady Sądownictwa - uważa senator Marek Borowski. - To, co się dzieje wokół KRS, to jest notoryczne łamanie konstytucji poczynając od bezprawnego skrócenia kadencji dotychczasowej Rady, poprzez niekonstytucyjny wybór jej nowych członków, czyli przez parlament a nie przez samych sędziów, następnie poprzez brak przejrzystości tego wyboru. Nie można się dowiedzieć, kto popierał tych sędziów, co jest ważne, dlatego że jest rzeczą istotną, żeby nie tyle wiedzieć, kto personalnie, ile czy ten wybór był w ogóle prawidłowy, zgodny nawet z tymi niekonstytucyjnymi przepisami, które PiS sam uchwalił. Na koniec mamy skład nowej KRS w sposób ewidentny niezgodny z konstytucją, ponieważ konstytucja mówi, że w składzie tej Rady musi być przynajmniej jeden sędzia sądów wojskowych i jeden sędzia Sądu Najwyższego – poza prezesem SN. W tej Radzie nie ma ani jednego sędziego Sądu Najwyższego i ani jednego przedstawiciela sądów wojskowych. No więc w jaki właściwie sposób można prawnie, zgodnie z przepisami, czyli zgodnie z konstytucją, zwołać taką Radę. Ta Rada jest niekonstytucyjna - mówił Marek Borowski w programie Wstajesz i wiesz w TVN24.
Jego zdaniem, zapowiadana nowelizacja ustawy o KRS tak, by prezes Trybunału Konstytucyjnego, Julia Przyłębska, mogła zwołać I posiedzenie KRS, to kolejne działanie zmierzające do tego, żeby ten cały niekonstytucyjny proces kontynuować. - PiS się w tym specjalizuje. Albo odczytuje konstytucję po swojemu. Albo - jak to było przy Trybunale Konstytucyjnym - nie publikuje jego wyroków. Albo ustawami, które zostały uznane przez TK za niekonstytucyjne, zmienia sposób działania Trybunału, a następnie się dziwi – mamy takie debaty w Senacie – że Komisja Europejska wszczyna procedurę, która wynika z tego, że w Polsce jest łamana praworządność.
W odpowiedzi na pytanie, dlaczego to właśnie Julia Przyłębska ma zwołać zgodnie z planowaną nowelą I posiedzenie KRS, senator stwierdził, że jest „odpowiednim kandydatem”, wykona każde polecenie.
Marek Borowski odniósł się także do komentarzy, jakie pojawiły się w zagranicznych mediach po wypowiedzi prezydenta Andrzeja Dudy, w której porównał on Unię Europejską do zaborców Polski. - Prezydent mówi różne rzeczy. Niestety, mówi z głowy. Może czasem byłoby lepiej z kartki. Lepiej byłoby, żeby przemyślał to, co chce powiedzieć i sobie to przygotował zamiast improwizować. Wiem, jak była intencja prezydenta. Chciał powiedzieć, że Polska powinna w ramach Unii Europejskiej pozostać krajem suwerennym, ale zaczął od tego, że często słyszy się, że co tam Polska, ważna jest Unia Europejska. Gdzie tak się słyszy? Może w Pałacu Prezydenckim, bo ja nie słyszałem. Nikt takich rzeczy nie mówi. Prezydent ustawia sobie przeciwnika w rogu, potem go okłada, przy czym niestety lubuje się w przykładach historycznych – to samo dotyczy premiera Morawieckiego, który też strzela gafę za gafą – następnie powstaje jakaś dramatyczna zbitka i wychodzi na to, iż można porównywać zintegrowaną Unię Europejską z okresem zaborów. Bez sensu.
Wstajesz i wiesz: TVN24 - 16 marca 2018

Powrót do "Wiadomości" / Do góry