Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 19.02.19, 18:15 / Powrót

To jest jakiś rodzaj tchórzostwa

- Obserwuję Jarosława Kaczyńskiego od ok. 30 lat i charakterystyczne dla niego jest to, że on unika jakiejkolwiek odpowiedzialności. Unika sprawowania takich funkcji, które spowodowałyby, że za decyzje musiałby odpowiadać - mówił Marek Borowski w rozmowie z Onetem. - Jedyną funkcją, którą sprawował, to był premier, bardzo krótko. Jakby z musu wtedy nim został, po czym szybko próbował się pozbyć tego premierostwa idąc na wybory, które przegrał./.../ Lubi kierować z drugiego rzędu, pociągać za sznurki, kierować marionetkami. Kiedy są wpadki, to odpowiada ktoś inny. On sam „nigdy nic nie wie”, pierwsze słyszy, musi się zapoznać ze sprawą. To jest jakiś rodzaj tchórzostwa. Nie umiem tego inaczej nazwać.
Zdaniem senatora, to co ujawniły taśmy opublikowane przez „Gazetę Wyborczą” i dalsze doniesienia w tej sprawie to jest dokładnie to samo, czyli działanie na zapleczu. - Ale popełnił pewne błędy. Zgodził się, bo widocznie już nikomu nie mógł tak zaufać jak sobie, na to, żeby brać jakieś pełnomocnictwa, coś podpisywać. Czuł, że ta sprawa jest śliska, w związku z tym nie chciał, żeby zbyt wiele osób było w to zaangażowanych. Wziął pewne rzeczy na siebie i dzisiaj musi się z tego tłumaczyć. Oczywiście, nie chce tego robić osobiście. Udziela wywiadów w stylu, pytanie: jak pan to robi panie prezesie, że jest pan tak krystalicznie uczciwy. I pan prezes odpowiada.
Jak sądzi senator, być może prokuratura w jakimś momencie wezwie Jarosława Kaczyńskiego na przesłuchanie, ale niewiele z tego wyniknie.
- Wiadomo czyja jest prokuratura i po co Zbigniew Ziobro został prokuratorem generalnym. I po co przyjęto ustawę, która daje mu wszelkie uprawnienia dotyczące jakichkolwiek śledztw. Prawdopodobnie będziemy mieli nasilenie działań prokuratorskich w odniesieniu do opozycji. Uważam, że i sam Birgfellner nie jest bezpieczny i że za miesiąc mogą się pojawić zarzuty w stosunku do niego. Jako kraj jesteśmy w dramatycznej sytuacji. Podstawowe instytucje państwa, które są zobowiązane do przestrzegania praworządności tego nie robią i nie będą robić. Teraz widać dopiero, jakie znaczenia miała niezależna prokuratura. Mimo ułomności i różnych błędów, jakie były tam popełniane.
Onet Rano - 15 lutego 2019

Powrót do "Wiadomości" / Do góry