Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 17.12.19, 21:28 / Powrót

Ziobro i jego ludzie dopuszczą się każdego bezeceństwa

To jest projekt kagańcowy, który nie nadaje się do poprawek. Projekt, który w każdym swoim artykule ogranicza niezawisłość sędziów i niezależność sądów. Jest przykładem bezczelnego, brutalnego ataku na sądy i sędziów - ocenia Marek Borowski proponowane przez klub PiS zmiany w sądownictwie.
W programie Rozmowa Piaseckiego w TVN24 Marek Borowski podkreślał, że Senat w przypadku ustawy nie ma żadnych nadzwyczajnych sił, tylko te, które przewiduje prawo i konstytucja. Ma 30 dni na jej rozpatrzenie, może zgłaszać poprawki, może też ustawę w całości odrzucić, ale wtedy też wraca ona do Sejmu. - Nie uciekamy się do żadnych sztuczek w przeciwieństwie do ekipy rządzącej, która uwielbia tego typu rzeczy, czego dała dowody przez cztery lata w poprzedniej kadencji. Pewnie teraz też będzie próbować. Natomiast w ciągu tych 30 dni – to dotyczy każdej ustawy, która tego wymaga – chcemy przeprowadzić ten proces bardzo transparentnie i pokazać wszystkie jej aspekty i konsekwencje.
Pytany o możliwość uporządkowania sytuacji w sądownictwie i zażegnania konfliktu z sędziami senator wyraził obawę, że dla Jarosława Kaczyńskiego wycofanie się z tego co przez 4 lata robił jest rzeczą prawie niemożliwą. - Gdyby rząd chciał tę sprawę naprawdę rozwiązać to usiadłby do stołu z prawnikami i zaproponował ustawę, która by kończyła bieg Krajowej Rady Sądownictwa i przewidywała prawidłowy wybór sędziów, którzy w KRS mają reprezentować środowisko sędziowskie. Bo ci, którzy są, nie reprezentują 10 tys. sędziów, tylko każdy z nich reprezentuje 25 sędziów i to jeszcze nieznanych z imienia i nazwiska.
- Nie mogę wykluczyć, że mimo wyroków Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, a będą jeszcze następne, ta ustawa zmobilizuje jeszcze Komisję Europejską i być może TSUE do pewnych działań, np. wydania polecenia zabezpieczenia przyszłego wyroku w związku ze skargami i pytaniami, które tam jeszcze są. Jeżeli PiS się nie opamięta, to będzie to prowadziło wręcz do Polexitu. Do tego, że Polska będzie musiała opuścić Unię Europejską - dodał. - Bo jeżeli się nie realizuje wyroków Trybunału Sprawiedliwości... to było trudne do wyobrażenia dla kogokolwiek.
Senator komentował też wydane przez Prokuratura Krajowego polecenie, aby prokuratorzy reagowali na wszelkie przypadki kwestionowania statusu sędziów przez innych sędziów. - Zbigniew Ziobro i ludzie, którzy go otaczają, których dobrał sobie do współpracy, to grupa, która dopuści się każdego bezeceństwa. Tego też - powiedział.
TVN24; Rozmowa Piaseckiego - 17 grudnia 2019

Powrót do "Wiadomości" / Do góry