Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 17.10.02, 12:46 / Powrót

Oświadczenie Marka Borowskiego w sprawie wydarzeń 16-17 października

Proszę Państwa, w związku z wydarzeniami, które miały miejsce wczoraj i dzisiaj w nocy, jestem Wysokiej Izbie winien kilka informacji. W dniu wczorajszym pan poseł Gabriel Janowski za rażące naruszenie regulaminu, a konkretnie za uniemożliwienie obrad został wykluczony z posiedzenia Sejmu. Odwołał się od tej decyzji do Prezydium Sejmu. Prezydium Sejmu po uzyskaniu popierającej decyzję o wykluczeniu opinii Komisji Regulaminowej, jednomyślnie podtrzymało decyzję o wykluczeniu. Zgodnie z Regulaminem poseł powinien niezwłocznie opuścić salę posiedzeń. Mimo wielu próśb poseł Janowski odmawiał opuszczenia sali, czym uniemożliwiał prowadzenie obrad. Kolejne ustalenia Konwentu seniorów nie były realizowane. Prezydium Sejmu mimo to uparcie poszukiwało consensusu. Konwent, który zebrał się wczoraj o 23. przyjął przedstawioną przez Prezydium propozycję nowego porządku dziennego, w której jako pierwszy punkt umieszczono dyskusję na temat prywatyzacji STOEN. Jednocześnie Konwent przyjął do wiadomości, że poseł Janowski jako wykluczony z posiedzenia nie może być obecny na sali. Około godziny 24. podjąłem ostatnią próbę przekonania posła Janowskiego, aby nie blokował obrad i opuścił salę. W bezpośredniej rozmowie poseł Janowski kategorycznie odmówił stwierdzając, że z mównicy i z sali nie wyjdzie.
W tej sytuacji, pragnąc, po pierwsze, przywrócić stan zgodny z regulaminem i, po drugie, umożliwić dalsze prowadzenie obrad, co jest podstawowym zadaniem Sejmu, zwróciłem się do Straży Marszałkowskiej o wyprowadzenie posła Janowskiego z sali posiedzeń. Zadanie to Straż Marszałkowska wykonała w sposób właściwy. Chcę powiedzieć negatywnie reagującym tu niektórym członkom Samoobrony, że ta decyzja podjęta została również dlatego, żeby można było odbyć dyskusję nad projektem uchwały i wnioskiem o informację złożonymi przez Samoobronę.
Wysoka Izbo! Decyzja, którą podjąłem, nie była ani łatwa, ani przyjemna. Podjąłem ją po wielu godzinach bezowocnych prób nakłonienia posła Janowskiego do zaprzestania blokowania obrad - niektórzy nawet mówili, że zbyt wielu. Godność marszałka Sejmu, którą Wysoka Izba raczyła mi powierzyć, nie składa się, jak widać, z samych przyjemności. Przyjmując tę funkcję wziąłem na siebie obowiązek dbania o godność i rangę Sejmu, o sprawny i niezakłócony tok jego pracy. Warcholstwo i liberum veto już kiedyś Rzeczpospolitą zgubiły. Znamy wszyscy historię i chyba nas ona czegoś nauczyła. Apeluję do wszystkich Pań posłanek i Panów posłów, aby w tej i podobnych sprawach wznieść się ponad partyjne podziały i wspólnie bronić parlamentaryzmu, który stanowi nasze wspólne dobro i dla którego anarchia jest śmiertelnym zagrożeniem.
Wysoka Izba powołała mnie na tę funkcję i Wysoka Izba władna jest mnie odwołać. Z pokorą przyjmę każdą decyzje, bo nie jestem panem, ale sługą Sejmu. Jestem zawsze gotowy do dialogu i do kompromisu z każdym, kto dąży do tego samego. Jedno jednak musi pozostać jasne - dopóki jestem marszałkiem Sejmu Rzeczpospolitej nie będę tolerował warcholstwa, anarchizowania pracy Sejmu i liberum veto - tego Wysoka Izba i wszyscy obywatele Rzeczpospolitej mogą być pewni.


Powrót do "Wiadomości" / Do góry