Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 08.03.20, 20:11 / Powrót

Dlaczego Senat przyjął rządową ustawę o koronawirusie?

Marek Borowski przyznał na antenie radia TOK FM, że ustawa w sprawie walki z koronawirusem ma wiele poważnych mankamentów i wymaga poprawek. Np. tych, które dotyczą ochrony funkcjonowania przedsiębiorstw w sytuacji, w której znaczna część załogi odbywałaby kwarantannę z powodu kontaktu z jednym z pracowników. - Tego nie ma w tej ustawie, a w tym momencie przedsiębiorca powinien liczyć na wsparcie rządu, bo inaczej może zbankrutować. Na porządne przygotowanie poprawek Senat jednak nie miał czasu, więc jedyną alternatywą byłoby odrzucenie ustawy, co spotkałoby się w Sejmie z odrzuceniem naszego weta i ustawa w niezmienionym kształcie zostałaby przyjęta.
- Odbyliśmy długie posiedzenie dwóch komisji – ustawodawczej i zdrowia, gdzie bardzo wnikliwie przyglądaliśmy się poszczególnym przepisom, zadawaliśmy pytania ministrowi, w szeregu przypadków rząd przyznał, że trzeba by ewentualnie coś tu zmienić. Mieliśmy w klubie wewnętrzną dyskusję na ten temat. Zaproponowałem, by przyjąć tę ustawę bez poprawek, by nie komplikować, nie przedłużać i szybko przystąpić do własnej inicjatywy ustawodawczej, która byłaby uchwalona przez Senat i poszła do Sejmu. Min. Szrot powiedział, że zależy im na szybkim przyjęciu ustawy, ale są otwarci na ewentualne poprawki. Sprawdzimy tę deklarację. Już w przyszłym tygodniu chcielibyśmy tę inicjatywę pokazać. Na następnym posiedzeniu moglibyśmy ją przyjąć.
Poranek Radia TOK FM - 6 marca 2020

Argumenty za przyjęciem ustawy Marek Borowski przedstawił podczas dyskusji w Senacie wskazując - oprócz jej licznych mankamentów, które będą przedmiotem prac Senatu, także rozwiązania ważne i dobre, które mogą być niezwłocznie potrzebne, np. zasiłki dla rodziców, którzy są zmuszeni opiekować się dziećmi w przypadku zamknięcia szkoły. - Rodzice nie mogą się niepokoić, czy otrzymają jakieś wsparcie, czy też nie, jak zostaną w domu. Podobnie jest w przypadku maksymalnych cen leków, a także zmian w zasadach finansowania szpitali za stan gotowości – to już się dzieje – czy zapewnienia środków dla szpitali w przypadku szkód. Jest tu wiele sensownych przepisów zwiększających uprawnienia głównego inspektora sanitarnego czy dotyczących zmian w ustawie o chorobach zakaźnych. Tak że w tej sytuacji doszliśmy do wniosku, że jednak optymalnym rozwiązaniem jest przyjęcie tej ustawy, głosowanie za, tak żeby ona mogła jak najszybciej wejść w życie, ale z tą zapowiedzią, która tu wielokrotnie była podnoszona, i z pokazaniem, że są naprawdę realne podstawy i realne powody, żeby taką nowelizację przeprowadzić. Zobacz wystapienie

Powrót do "Wiadomości" / Do góry