Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 01.02.21, 12:00 / Powrót

Rząd doprowadził do anarchii

Chaos towarzyszy działaniom rządu od samego początku, ale poza chaosem jest jeszcze coś i to jest sprawa absolutnie kluczowa. Mianowicie są to działania bezprawne - mówił Marek Borowski w radiu TOK FM komentując walkę z koronawirusem. - Wszelkiego rodzaju zakazy działalności, a nawet nakazy noszenia maseczki w swoim czasie, nie były oparte na żadnej ustawie, która by to dopuszczała. Mogły być oparte wyłącznie na ogłoszeniu stanu nadzwyczajnego, a tego rząd nie chciał ze względów politycznych zrobić. I to bezprawie trwa do dzisiaj. Mamy do czynienia z sytuacją zupełnie fatalną, dlatego że rząd chyba zdaje sobie sprawę z tego, że zakazy, które wprowadza, są bezprawne. , Przedsiębiorcy otwierają swoje biznesy, ponieważ wiedzą , że w sądzie wygrają. To jest anarchia, do której rząd doprowadził. To jest najgorsza rzecz.
Jak podkreślał senator, drugim warunkiem, poza elementem prawnym, zezwalającym na zamykanie pewnych branż i rodzajów działalności, jest przychodzenie im na czas z pomocą finansową. Senator przypomniał o inicjatywach Senatu w tej sprawie.
- Przyjęliśmy w październiku ustawę, konstruktywnie próbując wyjść naprzeciw tym firmom, ale także rządowi, która mówiła o tym, że w momencie zamknięcia jakiejś branży rząd niezwłocznie uruchamia pomoc w wysokości określonego procentu, chyba 70 % kosztów stałych i ta ustawa została przyjęta przez Senat. Ugrzęzła oczywiście w Sejmie w jakieś komisji i nikt się nią nie zajmuje. Wczoraj na posiedzeniu komisji senackiej przyjęliśmy kolejną ustawę, która reguluje kwestię odszkodowań dla wszystkich firm, które poniosły straty w wyniku zamknięcia i która uratuje również naszą gospodarkę, a pośrednio i rząd przed znacznie większymi kosztami. Będziemy ją na najbliższym posiedzeniu Senatu przejmować i jestem ciekaw, co z tym rząd zrobi.
Marek Borowski zwrócił uwagę, że ostatnie ograniczenia i restrykcje zaczęły być wprowadzane już w październiku ubiegłego roku, nasilone w listopadzie i grudniu, i trwają nadal, a tarcza finansowa, która ma pomóc, zresztą bardzo skromna, uruchamiana jest dopiero teraz. - To, co na wiosnę zeszłego roku naprawdę pomogło przedsiębiorstwom, to było właśnie uruchomienie tarczy finansowej, to było masywne wsparcie, które wprawdzie nie do wszystkich dotarło, ale jeszcze jakoś zadziałało. Natomiast ta druga fala została zupełnie zlekceważona przez rząd od strony finansowej.
Zdaniem senatora, można by spróbować delikatnie, przy ostrych dosyć warunkach sanitarnych, zacząć otwierać zamknięte branże, ale najgorsze jest to, że nigdy nie wiadomo, gdy człowiek się budzi w poniedziałek, co pan minister Niedzielski albo pan minister Dworczyk zapowiedzą. - Tak na marginesie, pan premier Morawiecki już się nie pokazuje, bo pan premier Morawiecki ogłasza tylko dobre wiadomości.
Radio TOK FM - Wybory w TOKu - 30 stycznia 2021

Powrót do "Wiadomości" / Do góry