Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 01.03.21, 19:29 / Powrót

Premier nie chce i nie umie rzetelnie informować

Mateusz Morawiecki nie musiał przegrać tego starcia, ale je przegrał, dlatego że się zdenerwował, wyzywał opozycję, wskazywał na obce źródła, które jak zwykle atakują. Jeszcze tylko brakowało, żeby Niemcy wymienił, bo to jest ulubiony kierunek, z którego jak wiadomo płyną ataki - mówił Marek Borowski w radiu TOK FM komentując wystąpienie premiera w Sejmie wygłoszone w odpowiedzi na reportaż Superwizjera o kłamstwie VAT-owskim. - Z premierem Morawieckim jest wieczny problem, mianowicie on chce się przedstawiać jako taki sprawca wszystkiego. Góry przenosi. Trochę przypomina barona Münchhausena, bohatera powieściowego, który opowiadał o swoich przewagach, o tym jak sobie dawał radę we wszystkich sytuacjach, a na koniec, kiedy wpadł w bagno, to się sam wyciągnął za włosy. Z premierem Morawieckim jest to samo. On po prostu rozdyma swoją rolę zarówno w przeszłości, jak i teraz. Przypomnę, że wprowadzał nas do Unii Europejskiej, odzyskał od mafii VAT-owskich 50 czy 60 mld zł - jego otoczenie mówiło nawet o 100 - 150 mld - uratował Polskę przed imigrantami itd.
Senator zwrócił uwagę, że czym innym jest łapanie i osądzanie tych, którzy dokonywali przestępstw VAT-owskich - a z tym jest bardzo kiepsko i właśnie o tym był reportaż Superwizjera, ale premier uciekł od tego tematu. A czym innym uszczelnienie systemu VAT-owskiego, gdzie pewne wyniki osiągnięto, ale zdecydowanie mniejsze niż to przedstawiał premier. - Generalnie jest tak, że kiedy koniunktura jest zła, a mieliśmy takie okresy w Polsce w ciągu ostatnich 30 lat, to rozszerza się szara strefa, co powoduje, że luka VAT-owska rośnie. Natomiast kiedy koniunktura się poprawia, jest odwrotnie, to znaczy szara strefa i luka VAT-owska maleją, czyli tempo przyrostu przychodów z VAT-u jest szybsze niż tempo przyrostu PKB. Z tym zjawiskiem mamy do czynienia przynajmniej od 20 lat. Sprawdzałem, jak to wyglądało w poszczególnych latach i najlepszy dowód jest taki, że w ostatnim roku, na skutek spadku koniunktury z powodu pandemii, luka VAT-owska znowu wzrosła, mimo tych wszystkich działań uszczelniających. Więc premier nie chce i nie umie po prostu rzetelnie informować, tylko za każdym razem chce pokazać, że oto do władzy doszła ekipa, jakiej świat nie widział - to jest po części prawda, tylko z innego powodu - która ma znakomite pomysły i robi rzeczy, których nikt przed nimi nie zrobił. Stąd opowieści o milionie samochodów elektrycznych, flotylli promów itd.
W ocenie Marka Borowskiego, w tej stylistyce mieści się też zaprezentowany ostatnio Krajowy Plan Odbudowy. - Zapoznałem się z nim, bo wczoraj go upubliczniono. Kolejne 222 strony po części takiego urzędniczego bełkotu. Muszę powiedzieć, że wszystko to razem też obniża pozycję Mateusza Morawieckiego.
- On tej potyczki nie wygrał, chyba w oczach prezesa Kaczyńskiego też nie, tak że możemy się spodziewać dalszych ciekawych wydarzeń - podsumował senator.
Wybory w TOK-u: Radio TOK FM - 27.02.2021

Powrót do "Wiadomości" / Do góry