Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 24.04.21, 21:43 / Powrót

Sędzia nie miał odwagi?

Zdaniem Marka Borowskiego, treść orzeczenia Izby Dyscyplinarnej Sądu Najwyższego w sprawie sędziego Igora Tulei niekoniecznie została wypracowana w siedzibie PiS, jak niektórzy spekulują. Być może sędzia Adam Roch wolał nie brać na siebie decyzji, która w przyszłości mogłaby być potraktowana jako przestępstwo, za które mógłby ponieść odpowiedzialność karną. W związku z tym odmówił wyrażenia zgody na zatrzymanie i przymusowe doprowadzenie do prokuratury Igora Tulei. Po zażaleniu złożonym przez prokuraturę decyzję musi podjąć skład trzyosobowy i już nie Adam Roch będzie za nią odpowiedzialny. Jak dodał senator, sędziowie, którzy zostali wybrani do Izby Dyscyplinarnej, która nie jest sądem i nie powinna w ogóle działać, sami dali świadectwo o sobie. Jednak sprawa Igora Tuleyi graniczy z taką groteską, że być może nawet sędzia, który się dał wybrać do tej Izby i wie, po co tam poszedł, nie miał odwagi wydać decyzji oczekiwanej przez władze i wolał to zepchnąć na kolegów.
Senator obawia się, że sprawa Igora Tulei będzie dla Zbigniewa Ziobry pretekstem do wprowadzania dalszych tzw. reform niszczących wymiar sprawiedliwości. Przypomniał, że o niektórych była wcześniej mowa, jak np. zlikwidowanie pierwszego szczebla sądów powszechnych. Umożliwiłoby to - przy opatrznym jak zwykle wyinterpretowaniu konstytucji, że jeżeli zmienia się strukturę sądów, to wtedy można obligatoryjnie przenieść sędziów w stan spoczynku - rozprawienie się z wieloma niezależnymi sędziami - uważa senator. Podobnych projektów jest więcej. - Ziobro bardzo chciałby je wprowadzić, dlatego też tak protestował przeciwko rozporządzeniu łączącym praworządność z funduszami europejskimi, bo jest pewien, że jeżeliby zaczął to robić, to konsekwencje byłyby żałosne.
Nawiązując do opinii polityków Prawa i Sprawiedliwości, że potrzebne jest pogłębienie reform w sądownictwie, Marek Borowski przypomniał słowa Józefa Wissarionowicza, że w miarę budowy socjalizmu narasta walka klasowa. - To znaczy wróg atakuje, ponieważ czuje się osaczony i w związku z tym musimy pogłębić sprawiedliwość i demokrację socjalistyczną. To jest to samo rozumowanie - podkreślił.
Radio TOK FM; Wywiad polityczny - 23 IV 2021

Powrót do "Wiadomości" / Do góry