Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 16.05.21, 15:52 / Powrót

Marek Borowski o Polskim Ładzie

Jarosław Kaczyński realizuje model państwa narodowo -klerykalnego, w którym rodzina jest na pierwszym planie - uważa Marek Borowski. Rodzinie oferuje się różne frukta, a wszystko głównie po to, żeby ci, którzy czują się w tym zaduchu źle, chcieliby świeżego powietrza, swobody wyrażania poglądów, debaty, praw kobiet, niezależnych sądów, Trybunału Konstytucyjnego, niezależnej prokuratury, rozdziału Kościoła od państwa, przyzwoitego stosunku do mniejszości, np. seksualnych, nowoczesnej edukacji, kontroli służb specjalnych, żeby nie inwigilowały kogo się da, telewizji publicznej, która by nie szczuła - zostali zmarginalizowani. Rodzinie dajemy dużo i liczymy na to, że uzyskamy większość, która będzie zawsze przeważać nad tymi, którym się to nie podoba - mówił senator w audycji Goście Passenta w radiu TOK FM.
Zdaniem senatora, podobnie postępował Edward Gierek, który trochę poluzował również sprawy polityczne, wolnościowe, ale bez przesady i jednocześnie zapowiedział dobrobyt, odbudowę Zamku itd. Wszystko po to, żeby większość Polaków stwierdziła, że właściwie fajnie jest, bo rzeczywiście przez pewien czas działo się lepiej, a jacyś literaci, opozycjoniści, właściwie czego oni chcą?
Jak podkreślił Marek Borowski, temu programowi PiS opozycja demokratyczna musi się przeciwstawić, dlatego że w Polsce nie jest tak, iż ci, którzy są gotowi zapomnieć o swobodach i uczciwym państwie, stanowią większość.
- To nie jest prawda. PiS rozdał 500 plus, bezpłatne lekarstwa dla seniorów, różne inne rzeczy, po czym się okazuje po 5 latach jego rządów, że opozycja ma w sondażach w sumie przynajmniej 10 punktów procentowych przewagi, więc trzeba wyciągnąć z tego wniosek.
Opracowany przez opozycję kontrprogram powinien też dotyczyć, jak dodał senator, części materialnej, dlatego, że nie wszystko, co PiS zaproponował w Polskim Ładzie jest dobre, a o pewnych rzeczach w ogóle zapomniał. Silną stroną tego kontrprogramu muszą być jednak sprawy nadbudowy, wolnościowe, bo one naprawdę interesują w Polsce bardzo wiele osób.
Marek Borowski zwrócił uwagę, że w Polskim Ładzie nie ma żadnych wniosków wyciągniętych z katastrofy, jaką była przyjęta 5 lat temu Strategia Odpowiedzialnego Rozwoju. Tam również były wspaniałe perspektywy, ale prawie nic nie zrealizowano. Niestety, opozycja, Koalicja Obywatelska zbyt późno zaczęła o tym mówić i to już nie przynosi efektu.
Zdaniem senatora, jedną z głównych rzeczy, która Polsce dolega, jest brak inwestycji prywatnych. Miało być 25 proc. a jest 17 proc. w stosunku do PKB. W ciągu 6 lat nastąpił spadek o 3 punkty procentowe. - Tego nie ma w Ładzie Polskim kompletnie, a bez inwestycji prywatnych to wszystko to będzie konsumowanie Polski, a nie unowocześnianie, modernizowanie, nowe technologie itd. Bez naprawy praworządności też nic z tego nie będzie - ostrzegał senator - a Zbigniew Ziobro poinformował, że ma w szufladzie nowe projekty reform. Aż skóra cierpnie.

Goście Passenta; TOK FM - 16.05.2021

Powrót do "Wiadomości" / Do góry