Strona główna
Wiadomości
Halina Borowska - Blog żony
Życiorys
Forum
Publikacje
Co myślę o...
Wywiady
Wystąpienia
Kronika
Wyszukiwarka
Galeria
Mamy Cię!
Ankiety
Kontakt
Wiadomości / 07.08.21, 22:22 / Powrót

Zamach na uczelnię im. Szymona Szymonowica

Tak jak 30 lat jestem parlamentarzystą, tak tego rodzaju bezczelnej, korupcyjnej ustawy nie widziałem - powiedział Marek Borowski w Senacie podczas dyskusji nad ustawą o utworzeniu Akademii Zamojskiej w oparciu o istniejącą Uczelnię Państwową im. Szymona Szymonowica.
- Oczywiście były takie, które realizowały jakieś interesy, interesiki itd., ale czegoś takiego absolutnie nie było. Mamy do czynienia z zajazdem, zamachem, napadem na istniejącą uczelnię, która daje sobie radę, tylko po to, żeby podporządkować ją swoim...Mowa tutaj o ministrze Czarnku, który nota bene jest jednym z tych, którzy podpisali się pod tym projektem, ażeby realizować jakieś swoje fantasmagorie, swoją polityczkę, bo polityką to ciężko nazwać. Ale nie tylko dlatego, bo oczywiście na czele trzeba obsadzić człowieka, który będzie to wszystko realizował i jednocześnie jest potrzebny w Sejmie do głosowania.
Marek Borowski zaapelował do senatorów z prawej strony sali o przyzwoitość i zagłosowanie przeciwko tej ustawie.
- Jest między nami, jak wiadomo, wiele różnic, ale wspieramy się tutaj, czasami się kłócimy, zarzucamy sobie różne rzeczy, ale ja myślę, że mimo wszystko istnieje jakaś łączność, jakaś jedność. Np. w dziedzinie nepotyzmu, który zresztą potępiliście ostatnio, przyjęliście stosowną uchwałę, a przewodniczący waszego klubu zareagował publicznie, co było, bardzo dobrze przyjętym, odważnym wystąpieniem. I po tym wszystkim mamy do czynienia z tego rodzaju ustawą, która jest czystą korupcją polityczną. /.../Nie wiem, co zrobi Sejm w tej sprawie, ale między nami w tej kwestii naprawdę nie powinno być różnic. Dlatego apeluję przede wszystkim do państwa, abyście przemyśleli tę kwestię i zademonstrowali to w głosowaniu, ale także porozmawiali w obrębie własnego klubu, ze swoimi koleżankami, kolegami w Sejmie. Nie wolno takich rzeczy puszczać, to przyczynia się do degrengolady społecznej. To oznacza, że wszystko jest możliwe. Z tego potem strasznie trudno się wychodzi, strasznie trudno jest przekonać ludzi, społeczeństwo do tego, że ktokolwiek będzie rządził - być może to będą także wasze opcje - takich rzeczy już nie będzie. Ale wtedy ludzie już nie będą w to wierzyć. Nie chcę mówić, że mam nadzieję czy że nie mam nadziei, ale apeluję o to, żeby przy okazji tej sprawy Senat pokazał, że jest tą Izbą, która dba o porządek prawny oraz o przyzwoitość.
Senat - 5 sierpnia 2021

Powrót do "Wiadomości" / Do góry